Přeskočit na hlavní obsah

Artyčok: kousek Středomoří na vaší zahrádce

Zdá se vám, že už jste na svých zahrádkách vyzkoušeli vše, co je na tomto světě možné? Tak tomu jistě není. Existuje třeba možnost, jak si vypěstovat nevšední středomořskou rostlinu. Artyčok není tak známý, a navíc vám ozdobí vaši zahradu. Jakmile jaro utnou mrazy, můžete se pustit směle do toho. Artyčoky pěstujte nejlépe od drobných semínek v plastových kelímcích. 



Co je artyčok

Jedná se o víceletou rostlinu, která svým vzhledem připomíná nejčastěji velký bodlák. Pokud ji budete pěstovat na zahradě, může dosáhnout výšky až dvou metrů. Lidé si artyčok pěstují nejčastěji od semínka. Jedná se o zeleninu, jenž pomůže na játra i žlučník. Řadě lidí pomáhá ke zlepšení imunitního systému. V pravidelných dávkách pomůže i na snížení hladiny cholesterolu. 

Co artyčok obsahuje

Artyčok patří mezi tzv. superpotraviny, které obsahují především spousta antioxidantů i látku cynarin, která dopomáhá usnadňovat vstřebávání zbytků potravy ze střev. Ulevuje navíc i od nepříjemného nadýmání. V artyčoku najdeme ale spousta i jiných dalších látek, které pomáhají s imunitou vašeho těla.

Látky jako jsou rutin, quercetin, nebo antokyany jsou specialistické tím, že pomáhají zabraňovat vzniku srdečních cévních onemocnění. Artyčok navíc obsahuje i vzácný mangan, který pomáhá tělu co nejvíce získávat živiny z potravin. Kromě toho obsahuje i vitamín K, který udržuje stav kostí ve stabilizovaném stavu. Není pochyb, že by artyčok nepatřil mezi zdravou zeleninu. Jak jej ale pěstovat?

Semínka artyčoku můžete začít sázet během jara do malých plastových kelímků. Na podzim, ještě před sezonou je můžete zasadit přímo do vaší zahrady. Lehčí písčitá a dobře propustná půda jim přijde vždy vhod. Vybírat byste měli před zasazením světlé a dobře chráněné místo. Jakmile vydlabete jámu, vhoďte do ní nejlépe hromadu výživného humusu, nebo dobře rozložitelného hnoje. Jedině tak mohou být plody zralé a výživné. Neutrální půdu s nulovým pH artyčoky jen potěšíte. Na pěstování této zeleniny není až tak nic složitého. 

Jak artyčok konzumovat

Dužina artyčoku patří mezi nejlahodnější část rostliny. Dostat se k ní nebývá občas vůbec jednoduché. K ruce se vám tak bude hodit nejlépe ostrý nůž. Je zapotřebí probojovat se až k jádru pupenu přes pevné listy. Pak už postačí odstranit jen čtvrtinu bulvy v její horní části. Tu můžete povařit nejlépe v okyselené vodě octem, nebo citrónovou šťávou. To proto, aby artyčoková bulva neztratila pěknou barvu.

Artyčok je též možné plnit kuřecím masem, nebo ho přidat jako labužnickou část k pečenému masu. Listy artyčoku je možné smáčet v dresinku na zeleninový salát. Tato gurmánská nevšední chuť se vám brzy vryje pod kůži. Komu artyčok zbyde, může jej přidat i do polévky. 

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-uvarit-artycok.html#:~:text=%EE%80%80Arty%C4%8Do

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/artycok-neni-zadny-bodlak-ale-ucinna-su

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...