Přeskočit na hlavní obsah

Co dát do sušičky, aby prádlo vonělo

Praní prádla je na denním pořádku. Obohaťte proto praní prádla nevšedními vůněmi a vtiskněte vašemu vypranému prádlu trochu svěžesti. Ze sušičky nemusí být mdlé ani zmuchlané, postačí prádlu věnovat trochu pozornosti. Ručně vyrobené domácí vůně udělají radost každému a obejdou se i bez chemikálií a zbytečných finančních nákladů. Vaše prádlo může být opět jako nadýchané obláčky. Postačí jen pár osvědčených triků. Směle do toho, nic těžkého to není. 



Vonné oleje umí zázraky

Dopřejte vašemu prádlu vonné oleje, po vyprání bude prádlo nejen měkčí, ale také daleko svěžejší. Vonné ubrousky plní při praní prádla svoji důležitou funkci. Umí nejen zjemnit prádlo, ale umí odbourat i statickou elektřinu, která v průběhu pracího cyklu opakovaně vzniká. Při cyklickém praní je lze využít opakovaně. Kupovaným ubrouskům do sušičky se ale raději vyhněte, jsou nejen dost drahé, ale navíc jsou i plné chemických látek. Vyrobte si raději ty, které zatočí s chlupy i vlasy. Výhodou je, že je můžete využít opakovaně a šetrné jsou i k životnímu prostředí. 

Čtyři čtverce bavlněné látky postačí

Jak si tedy vyrobit vonné ubrousky? Kusy bavlny nastříhejte na čtyři stejné čtverce o velikosti 10x10 cm. Látku můžete použít ze staré utěrky či ručníku. Abyste nemuseli kraje látky zarovnávat, použijte na začištění entlovací nůžky. Látku díky tomu nemusíte už dál zapošívat, nebude se vám díky tomu při praní prádla ani třepit. Nastřižené utěrky vložte do čisté nádoby a zalijte je nakonec i octem. Měly by být v nálevu vždy dobře zanořené. Octem proto nešetřete a nechte látky řádně nasáknout i několik hodin přes noc. Nakonec přidejte přibližně deset kapek esenciálního oleje, nejlépe s vůní citrónu, levandule nebo růží.

K prádlu vložte jeden až dva ubrousky

Navoněné ubrousky během delšího cyklu sušení zbaví vaše prádlo nechtěného pachu. Ocet pohltí všechny zápachy, vy budete navíc cítit jen svěží vůni fialek, levandulí, růží či jiných vámi vybraných vůní. A to se opravdu vyplatí. 

Co s použitými ubrousky dělat dál

Před další pracím cyklem ubrousky opět namočte do vonného nálevu. Je dobré ponechat je tam vždy přes noc, to proto, aby byly silně aromatizované. Čím více budou bylinkami provoněné, o to větší efekt budete moci pocítit i na vašem vypraném prádle. Dojem naprosté panenské čistoty přinese i vůně rozmarýnu či eukalyptu. Záleží jen na vás, jaké vůni dáte přednost. Květinové vůně jsou specifické například pro ložní prádlo. 

Závěrem

Pokud jste si zvolili k nastřižení bílé plátýnko, skvěle se bude vyjímat ve skleněné dóze spolu s vřesem nebo čerstvou levandulí. Vonný olej ve vaší koupelně tak rozezvučí krásně tóny všech barev i vůní. Skleněná dóza poslouží i jako krásná dekorace na okraji vaší vany. Dopřejte vašemu prádlu trochu pozornost, skvěle se vám za to odvděčí. 

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/domaci-vune-do-susicky/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...