Přeskočit na hlavní obsah

Jak rychle a efektivně vyčistit termosku

Termoska dokáže udržet teplý nápoj po celý den. Tento nenahraditelný pomocník je díky tomu oblíbený především na dlouhých cestách. Jak ale udržet tuto nerezavějící nádobu stále čistou a pěknou? Skvrny od čaje dokáží mnohdy její vzhled úplně zkazit. Jak na čištění termosky krok za krokem? A jak odstranit zápach? To vše se dozvíte už za malou chvilku.



Termosku udržujte v čistotě

I termosku, kterou už nějaký ten pátek používáte, je třeba udržovat stále hygienicky čistou. Pouhé propláchnutí proudem horké vody vám však nezaručí dokonalé odstranění skvrn i zápachu. Čištění musí být mnohem účinnější. Vezměte si na pomoc kupříkladu jedlou sodu. 

Termosku zprvu omyjte běžným mycím prostředkem na nádobí. Teprve poté do termosky nasypte tři lžíce jedlé sody. Nezapomeňte ji zhruba do 3/4 zalít vařící vodou a obsah v nádobě důkladně protřepat. Uzavřenou nádobu nechte odstát několik hodin. Vždy ji po nějakém čase otočte do jiné polohy. Nakonec láhev vypláchněte a řádně umyjte. 

Dentální tablety pomohou na usazeniny

Dentální tablety dokážou zatočit s vodním kamenem, proto se nemusíte bát, že by po mapách a zašlých skvrnách zbyla nějaká památka. Návod je jednoduchý a docela prostý. Vezměte tabletu a nechte ji v obsahu vody tzv. vyšumět. Jakmile se tableta rozpustí, nechte obsah ještě chvíli působit a poté termosku důkladně vypláchněte vodou.

Ocet nad zlato 

Tam, kde vaše mycí prostředky nestačí, pomůže obyčejná rýže s octem. Nejen, že se na zrnka rýže nečistoty dobře nabalí, ale navíc termosku zbavíte zápachu. Ocet je dobrý zkrátka na všechno, postačí vám pět až šest lžic octa, horká voda a půl šálku suché rýže. Nádobou třepte až do doby, kdy usazeniny ze stěn termosky zmizí. Poté ji jako v předešlých případech vypláchněte proudem vody. 

Drcené skořápky

Pokud selžou výše uvedené triky, pak je třeba přistoupit k dané věci trochu rázněji. Mastnota v termosce dokáže udělat pěknou neplechu. V takovém případě pomůže hrst vaječných skořápek a malá dávka saponátu. Vaječné skořápky před přesunem na dané místo rozdrťte na malé kousky. Přidejte k nim 150 ml teplejší vody a obsah v lahvi důkladně protřepte. Výsledek uvidíte sami, po skvrnách i zašlých mapách neuvidíte nezbyde ani malá vzpomínka. Láhev důkladně omyjte a nechte proschnout. 

Prdopeč

Není nad prdopeč. Do termosky nasypte zhruba tři sáčky kypřícího prášku. Obsah sáčků přelijte vařící vodou a nechte obsah důkladně vypěnit. Teprve poté termosku uzavřete a nechte nálev odstát zhruba několik hodin. Pak termosku opláchněte proudem horké vody. 

Zápach neutralizujte solí

Pokud chcete v termosce udržet svěží prostředí, pak by vás měl správný postup na odstranění zápachu přinejmenším trochu zajímat. Nemusíte vymýšlet nic složitého, k činu vám postačí i obyčejná kuchyňská sůl. Čím větší zrna soli na mytí použijete, tím více bude sůl vaše stěny termosky brousit. Při zatřepání dojde ke snadné údržbě. Zrna soli na sebe nabalí všechny nečistoty. Pro lepší efekt pokus zopakujte ještě jednou. 

Rada na závěr

Termosky udržujte v čistotě nejlépe každý den. Často ji vyplachujte a nechte větrat na mřížce ve vaší kuchyni. Nedejte plísním, nečistotám ani pachům žádnou šanci. 

Zdroje informací: https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-vycistit-termosku

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...