Přeskočit na hlavní obsah

Jak správně čistit listy pokojových rostlin

Pokud i vy patříte mezi vášnivé milovníky pokojových rostlin, pak byste neměli kromě zalévání rozhodně zapomínat ani na jejich celkový dobrý zdravotní stav. I obyčejný prach usazený na listech rostlin může zhoršit dýchání. Rostlinám ani vám znečištěný vzduch vůbec neprospívá. Zbavte se prachu dříve, než bude úplně pozdě. Jak čistit listy pokojových rostlin, aniž byste křehkým rostlinám ublížili?



Pozor na roztoče, škodí lidskému organismu

Otírejte listy rostlin pravidelně. Hned, jakmile se na nich objeví prach, začněte s úklidem. Prach může obsahovat roztoče i mšice. V prachu je okem snadno přehlédnete, jsou totiž neviditelné. Jakmile necháte ale vrstvu prachu ležet na listech rostlin déle, může snadno dojít k pomnožení těchto nezvaných škůdců. Zbavit se jich v rozvinutém stádiu nebývá už tak snadné. 

Jakmile vás prach bije přímo do očí, je čas na to, ho rychle odstranit. Květiny vám za to budou vděčné. Díky silné vrstvě prachu nejsou rostliny totiž schopny přijímat světlo, které potřebují k fotosyntéze. Rostlinám se může dařit jen tehdy, budete-li o ně správně pečovat.

Podpořte dýchání rostlin

Póry na listech stejně jako vy potřebují dýchat. Jakmile se vrstvy prachu na listech nahromadí, připraví často květinu o život. Listy rostlin začnou rychle žloutnout, ohýbat se a v posledním stádiu i rychle schnou a opadávat. To už bývá zpravidla pozdě na jakýkoliv zákrok. 

Prašné prostředí se může v různých typech domácností od sebe lišit. Kdo žije ve městě, kde je rušná ulice od aut, bude zaprášené květiny muset řešit daleko častěji. Nejen prach, který se dostává skrze otevřená okna, dělá neplechu. Může za to často třeba rozvířený vzduch nad zaprášeným topení. Povrchy je třeba odstraňovat vždy včas. Jak?

Vlhká utěrka z mikrovlákna

Není nad obyčejné pomůcky, které vám pomohou ke zlepšení stavu vašich rostlin. Předražené přípravky, které slibují lesk a zázraky pro teď raději vynechte. Právě ty mohou být častou příčinou ucpání pórů na listech. Listům vašich rostlin postačí jen obyčejná vlhká utěrka z mikrovlákna. Účinným prostředkem na mytí větších listů je i ředěný saponát na mytí nádobí. Použít ho můžete nejlépe v rozprašovači. Díky tomu se listy budou lesknou. Pokud se chcete prachu zbavit úplně, použijte mlhu. Voda by měla mít vždy pokojovou teplotu a nezapomínejte během čištění ani na spodní stranu listů i jejich stonky. 

Jak na čištění listů s chloupky

Africké fialky či různé druhy begonií nelze sprchovat přímo pod vodou, jakmile přijdou jejich listy do kontaktu s vodou, mohou po čase začít zahnívat. Vyhněte se proto kontaktu s vodou i vlhkým prostředím a vezměte si na pomoc raději plechovku se stlačeným vzduchem. Tu, která slouží k odstraňování nečistot z prostorů jako jsou elektronická zařízení apod. O své květiny s chloupky se tak nemusíte bát, jde to snadno. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/oprasovani-pokojovych-rostlin-duvod-prostredky-cisteni-zdravi/

https://adbz.cz/hobby/jak-se-daji-jednoduse-vycistit-listy-pokojovek/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...