Přeskočit na hlavní obsah

Ježek nepotřebuje upravenou zahradu, právě naopak

Dopřejte ježkům na zahradě vždy co nejvíce svobody. Prudkým odchytáváním i permanentním vábením na kus žvance je tak akorát odradíte. Jakmile zjistí, že je vaše zahrada pro ně past, dají se na útěk. Nechte zahradu proto bez omezení s volným vstupem pro ježky. Pokud máte psa, raději ho dejte na vodítko. Ježek nesmí poznat co je to strach a nejistota. Jedině tak se může u vás dobře zabydlet. 



Nechte v plotu díru

Pokud se bude chtít ježek na vaši zahradu dostat, měl by vědět kudy. Nestavte jim hned za branami plotu misky se psím či kočičím žrádlem. Ježci patří převážně mezi masožravce, jejich nejoblíbenější pochoutkou je hmyz, denně dokáží spořádat 50 až 70 gramů potravy. Najdou si ho sami a nejlépe na vašem udržovaném kompostu. Když mu ale potravu připravíte, vděčně jí přijme. Nejčilejší ježky můžete vidět hlavně v noci, za potravou se dokáží vydat až 1500 metrů. S ulovením potravy jim už potom proto nepomáhejte, nechte jim volný prostor ve výběhu. 

Ponechte listí tam, kde je

Pokud chcete ježkům pomoci, nestavte jim holé cesty pod nohy. Nejlepším úkrytem před zimou je hromada listí. Má-li se ježek u vás kam schovat, bude se na místo činu vracet rád. Hromadu listí proto nepřehrabujte ani nijak neupravujte. Bude-li mít ježek z čeho úkryt postavit, poradí si nejlépe sám. Pelíšek si vystele před zimou nejčastěji listím či trávou. Myslete proto při posledním sečení trávy na malou hromádku trávy i pro ježky. Díky trávě a listí udrží ježek lepší termoregulaci. Zanedbané kouty zahrad má ježek ze všeho nejraději, proto mu je úmyslně neničte.

Stočený ježek

Jakmile najdete ježka v této poloze, je pravděpodobně v jeho blízkosti predátor. Zpevněné a naježené bodliny upozorní na nebezpečí. Nejčastěji se může jednat o výra velkého, tchoře či toulavého psa. Vyvarujte se na vaší zahradě všech možných nástrah a dopřejte ježkovi klidný spánek a odpočinek.

K zimnímu spánku se uchylují ježci nejčastěji během října až listopadu a dříve než v květnu se z něj neprobudí. K úkrytu ježků nikdy nehledejte vchod, ježci jej zahrabávají zcela úmyslně jako ochranu před predátory. Díky uzavřenému vchodu navíc regulují lépe jejich tělesnou teplotu. Úkryt opouští na krátkou dobu jen málokdy. Pokud ale vylezou, cítí často nebezpečí. Řada z nich funí a dupe. Ježek není nemotorný, dokáže před predátory dobře běhat, plavat i šplhat.

Mezi nejčastěji žijící druh u nás patří ježek západní, který může měřit na délku až 31 cm. S váhou se pohybuje kolem 1300 gramů. Není to rozhodně žádný drobínek, kterého byste mohli jen tak přehlédnout. 

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/chcete-v-zahrade-jezky-cim-vetsi-divocina-tim-lepe-a-nesnazte-se-je-domestikovat-34083.html

https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/hyckejte-si-na-zahrade-jezky-jsou-velmi-uzitecni-pomocnici-jak-jim-pomoci

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...