Přeskočit na hlavní obsah

Když kočka chytne rýmu: jak léčit čtyřnohého kamaráda

Ucpaný nos při vzniku rýmy nutí nejen lidi, ale i kočky, dýchat více ústy. Nejproblémovější bývá proto právě dýchání. Jakmile zpozorujete u domácího mazlíčka nespokojenost v podobě slzení očí a častějšího kýchání, je velmi pravděpodobné, že se jedná o rýmu. Rýma u koček je přitom zcela běžná, během chladnějších dní se může kočka dostat do problémů častěji. Jak ale pomoci kočce nejlépe?



Vodnatý výtok z nosu

Vodnatá rýma dokáže otrávit život nejen kočkám. Ustavičně ucpaný nos a k tomu nechuť k jídlu jsou typickými příznaky při nachlazení. Zbavit se rýmy mávnutím proutku dokážeme snad jen ve snu nebo v pohádkách. Virové a později i bakteriální infekce dokáží zatočit i s mnohdy odolnou imunitou. Vhodná léčba je při poskytnutí prvních příznaků časově nejdůležitější. Nic se nevyplácí odkládat. 

Infekce horních cest dýchacích

Infekce horních cest dýchacích mohou doprovázet komplikace, zejména horečky, ztížené dýchání, únava, nechuť k jídlu, stres apod. Infekci nohou způsobit viry, nejčastěji herpesvirus či kalicivirus nebo bakterie, mezi které patří nejčastěji mykoplazmata či chlamydie.

Ať už se jedná o virové či bakteriální onemocnění, je důležité umět rozpoznat, co rýmu u kočky způsobilo. Často za ucpaným nosem mohou stát i různé jiné důvody. Příčinou rýmy mohou být alergie, podráždění sliznice apod. Často to mohou být také cizí tělesa, která se do nosu kočky dostala čirou náhodou. Podle toho poznáte, jak k samotné léčbě nejlépe přistupovat.

Lehčí formu zvládne kočka bez hospitalizace i doma. Nemusíte mít proto o domácího člena rodiny strach. Dopřejte kočce klid, teplo a dostatečně vlhký vzduch. Hodně pomůže i zvlhčovač vzduchu. Není nic horšího než suchá, překrvená, podrážděná nosní sliznice. 

Léčba rýmy

Očistěte kočce zprvu pro uvolnění nosu jeho okolí vlhkým tamponem. Zbavte kočku vlhkého sekretu. Vatový tampon namočte nejlépe do teplé vody a okolí čumáčku pořádně otřete. Uslzené oči můžete ošetřit fyziologickým roztokem. Ten postačí zakápnout na gázový čtverec. Doplňte kočce tekutiny, nabízejte oblíbené šťavnaté konzervy a doplňky stravy bohaté na vitamín C. Udržujte maximální hygienu, vyvarujte se průvanu a chladu. Při zhoršení stavu navštivte neprodleně lékaře. 

Jakmile s vámi přestane vaše kočka spolupracovat, je na čase vyrazit k veterináři. Není totiž vyloučené, že bude vaše kočka potřebovat antibiotika, antiflogistika, lokální terapii očí apod. Pokud podchytnete zánět včas, není třeba se obávat. Za pár dní bude vašim kočkám zase dobře. 

Pozor na koťata

Dlouhodobá protrahovaná rýma u koťat je mnohem nebezpečnější. Způsobit může často i nechtěný zápal plic. Sledujte proto vaše kotě během celého dne. Jakmile zaznamenáte nechutenství, apatii, zhoršené dýchání, případně i kašel, není mnohdy na co čekat. Vyrazte s kotětem k lékaři co nejdříve. Vakcinace u koťat je možné již od osmi týdnů věku, riskujte co nejméně a pokud můžete, nechte kočku očkovat. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/kocici-ryma-lecba-prevence/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...