Přeskočit na hlavní obsah

Srážka se zvěří: co dělat a co nedělat

Vyhnout se srážce se zvěří můžete jen dlouho předem. Zjeví-li se zvěř v bezprostřední blízkosti vašeho auta, bývá zpravidla pozdě. Pokud naberete zvěř v rychlosti, mohou být následky nehody katastrofální. Co je třeba o této situaci vědět?



Bez havarijního pojištění se to neobejde

Pro případ srážky se zvěří je čas nechat pojistit sebe i vaše auto. Večer i během noci je aktivita lesní zvěře nejčastější. V období říje můžete zvěř ale vidět často i přes den. Ubránit se střetu na poslední chvíli nebývá jednoduché. Díky přemnožení lovné zvěře a zvýšení počtu aut dochází navíc k nehodám čím dál častěji. Počet střetů se za loňský rok zvýšil, a to až o 14 procent. 

Spíš než o auto, jde však o vaše zdraví. Největším rizikem bývá průnik zvěře skrze kapotu auta. Hmotnost těla zvěře může často skončit v místech, kde sedí řidič vozidla. Rok co rok dojde tímto způsobem i ke smrtelným zraněním. Podceňovat maximální rychlost se nevyplácí, obzvláště ne tam, kde je výskyt zvěře vyznačen značkou. Pokud dojde k jakékoliv podobné nehodě, je nutné mít sjednané havarijní pojištění, v opačném případě si následky musí řešit řidič sám na svoje vlastní náklady. 

Co dělat po srážce

Dříve než vylezete z vozidla si oblékněte výstražnou vestu a rozhlédněte se. Za auto je třeba vystavit výstražný trojúhelník. Se zvířetem manipulovat nemusíte, místo toho bude rozumné zapnout výstražná světla u vozidla. Kontaktujte neprodleně policii, která se následně spojí s myslivci. Vše pro pojišťovnu zdokumentujte. Pořiďte co nejvíce fotografií z různých úhlů pohledu. Kvalitní fotodokumentace pomůže urychlit řešení problémů v pojišťovně. Na policii v tomto ohledu nespoléhejte, ta jim fotky nedodá. 

Co dělat ve chvíli kdy srážce nelze zabránit

Povolte rychlost a volant držte rovně. Udržením přímého směru jízdy můžete zabránit větším katastrofám. Nepokoušejte se zvířeti vyhnout, mohli byste snadno skončit v protisměru či sjet prudce se srázu silnice rovnou do příkopu. Náraz do stromu patří při kličkování před zvěří k nejčastějším nehodám. Jezděte proto opatrně a rychlost i řízení mějte raději vždy pod kontrolou. 

Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/srazka-auta-se-zveri/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...