Přeskočit na hlavní obsah

Stračka není zvíře, nýbrž rostlina

Stračka, jenž připomíná svým názvem ptačí druh, je oblíbená především u zahrádkářů, kteří milují vysoké vzrůsty a pestrobarevné hrozny v podobě modrofialových trvalek. Tyto rostliny mohou dosahovat někdy až do výšky dvou i více metrů. Nutné je však počítat s jejich dlouhověkostí, dožívají se téměř až deseti let. Počítat můžete i s tím, že vám za sezónu vyrostou minimálně dvakrát. Je zapotřebí dopřát jim slunce, vlhkou půdu i dostatek živin, zejména humus bohatý na organické látky.



Stračka zahradní

Stračka zahradní neboli delphinium cultorum je rostlina, které se daří nejlépe ve vlhčích vápenitých půdách, kam chodí dostatek slunce. Vyberte ji nejlépe místo, kde není průvan ani suchá půda. Stračku zahradní vysévejte nejlépe během měsíce dubna, v době, kdy si už mráz na květiny nedovolí.

Drobná semínka můžete sázet od sebe ve vzdálenosti 20 až 30 cm. Během června a července můžete spatřit první barevné květy od bílé, světle růžové až po fialovou a modrou barvu. Nezapomeňte, že tyto květiny není třeba agresivně hnojit. Tady příliš neplatí rčení čím více, tím lépe, ba naopak čím méně, tím lépe. K hnojení vám bohatě postačí tekutá zálivka na běžné domácí květiny. 

Jak je stračky množit?

Pokud chcete mít na zahradě těchto barevných trvalek vícero, není nic jednoduššího, než je namnožit pomocí tzv. řízkování. Řízky odebírejte z rostliny nejlépe v období jara, nebo podzimu. Sázet je můžete z počátku i do vašich balkónových truhlíků. Jakmile dosáhnou určité výšky, můžete je snadno přesadit libovolně ve vaší zahradě. Jen přitom myslete na teplé slunné místo. V horských oblastech je můžete spatřit nejčastěji podél potoků a divokých bystřin. 

Stračky jsou i nebezpečné

Jedná se o jedovaté rostliny, které může pozřít i volně chovaný dobytek. Stračky obsahují látky zvané alkaloidy, které se vyskytují v největší míře v době těsně před jejich květenstvím. Jakmile se začínají stračky vybarvovat, je třeba se od nich držet kousek dále. Mezi nejjedovatější druh patří právě delphinium nuttalianum.

Příznaky otravy se mohou dostavit za 3 až 4 hodiny. Pokud je kůň nebo hovězí dobytek pozře ve větším množství, hrozí zvířatům i smrt. Projevy otravy mají někdy prudký průběh. Dostavit se může svalový třes, zvíře se po několika hodinách nemusí udržet na nohou. Mnohdy není vyloučena ani paralýza a nadýmání. Při pomalé záchraně zvířete může nastat i jejich rychlý konec. Proto si pěstování straček nechte ještě chvíli projít hlavou. Pokud máte domácí mazlíčky, kteří vám volně pobíhají po zahradě, je lepší se stračkám na zahradě vyhnout.

Zdroje informací:  https://www.chatar-chalupar.cz/stracka-kvetina-se-zvirecim-jmenem/

Náhledové foto: Pixabay

Autorr: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...