Přeskočit na hlavní obsah

Jak se správně starat o dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy patří odnepaměti k perlám všech vyšperkovaných interiérů. Dokáží místnosti nejen zdobit, ale zajistit jim i pevnou strukturu v základech.  Aby mohly vypadat vždy co nejlépe, je potřeba o jejich správné péči něco vědět. Jak zachovat jejich lesk a půvab až do konce života? Podlaha, která se kroutí, má šmouhy, a navíc je i nevzhledně poškrábaná příliš parády ve vašem interiéru neudělá. Pojďme si nyní něco málo povědět o jejich základní péči. 



Jak často podlahu udržovat

Podlahu je třeba vysát jednou za dva dny od nečistot a drobků. Zaschlé drobky od pečiva mohou při tření podlahu řádně poškodit. Je proto vhodné naučit se udržovat podlahu co nejvíce v čistotě. Pokud nemáte při ruce vysavač, postačí vám na udržení čisté podlahy od drobků i obyčejné koště s měkkými štětinami. 

Dřevěnou podlahu nezmáčejte

Dřevěnou podlahu můžete ošetřit i vlhkým hadrem. Je potřeba, aby z vašeho hadru na podlahu nekapala nikdy žádná voda. Hadr je zapotřebí jen lehce namočit do teplé vody a důkladně ho vyždímat. Dřevěnou podlahu vytírejte vždy po směru dřevěné struktury a nikdy na podlahu koštětem příliš netlačte. 

Jak podlahu oživit

Kromě vlhkého hadru na podlahu ošetřete povrch i olejovým přípravkem na dřevěné podlahy. Stačí vzít přípravek do ruky jednou za měsíc. Podlahy se díky olejovému přípravku lépe udrží lesklé. To však stačit ale nikdy nebude. Zhruba za dva až tři roky bude nutné podlahy ošetřit i hloubkově a to tak, že se pomocí speciálního oleje krátce zalijí. Olej často prosákne až do hloubky pórů, vybalancuje nerovnosti i sušší místa v podlaze. Podlaha na vás bude působit, jako by byla opět nová.

Jak podlahu nejlépe zrenovovat

Pokud si i po důkladném ošetření všimnete ještě drobných nedostatků, není nic jednoduššího než podlahu ošetřit na místech jednotlivých vrypů ještě tvrdým voskem. I když účinek vosku nebude na první pokus tak úplně znát, časem se zcela zacelí a známky ošetření zhojí pravděpodobně i důslednost. Jsou-li škrábance hlubší, nezbývá nic jiného než místo zatmelit, převoskovat, a nakonec i naolejovat. 

Co rozhodně nedělat

Levné, nekvalitní přípravky na dřevěné podlahy přínosem podlah často nebývají. Naopak, podlahu mohou ještě více poškodit. Proto při nakupování těchto přípravků vybírejte vždy pečlivě. Dejte vždy na kvalitu.

Jaký typ mopu vybrat

Mop, kterým hodláte vytírat dřevěné podlahy by měl jít vždy dobře vyždímat, třásňovým typům mopu se raději vyhněte. Jestliže máte dřevěné podlahy již vytápěné, na podlahu není třeba nic dalšího pokládat, a to dokonce ani koberec. Podlaha zahříváním pracuje, koberec by přednastavenou teplotu podlahy mohl zbytečně zvýšit a nenávratně poškodit. Dřevěné podlahy proto opatrujte jako oko v hlavě.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-zachovat-krasu-drevene-podlahy-je-to-snazsi-nez-byste-si-mohli-myslet/

Náhledové foto: Pixabay  

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...