Přeskočit na hlavní obsah

Jak tělu ulevit po vánočním hodování?

S příchodem nového roku se často pojí nejrůznější nápady v podobě novoročních předsevzetí. Nadbytečná kila po zkonzumování nadměrného množství jídla pociťuje téměř každý, kdo rád holduje u prostřeného stolu. Není zcela jednoduché se během začátku ledna umírnit a začít držet tzv. lednový půst. Jak se po vánočních hodech dát opět dohromady?



Zpátky do formy

Vánoce i silvestrovský večer daly zabrat většině z nás. Jak se popasovat s osudnými nadbytečnými kily? Stravovací návyky bude lepší upravit do podoby, jakou jste měli navyklou ještě před svátky. Jíst střídměji a častěji je mnohem zdravější. Nenechávejte své předsevzetí až na příchod jara. Lehce stravitelné pokrmy vám dopomohou k redukci vaší váhy snáze. Vraťte se proto co nejdříve brzy zpět na svá původní čísla. Zprvu ale nechte vytrávit žaludek a přeplněná střeva. Zapojte pohyb a naslouchejte více tělu a jeho potřebám.

Lehce stravitelné pokrmy bez cukru

Základem je vybrat vhodné potraviny. Zaměřte se proto nejraději na potraviny bez cukru. Máte-li rádi jogurty, vybírejte raději ty, které jsou co nejméně slazené nebo jsou zcela bez cukru. K získání energie budete ale potřebovat převážně mléčný tuk. Zapojit do vlastního jídelníčku můžete i tvaroh, měkké sýry, nebo zakysané mléčné výrobky.

Získejte dostatek vlákniny

Zeleninu jezte nejlépe v syrovém nebo blanšírovaném stavu. Vhodná je brokolice, mrkev, kapusta, nebo i červená řepa, která dodá tělu potřebné vitamíny. Zeleninu vždy jen krátce poduste, nebo povařte. Nesmí ztratit vzácné vitamíny. Zeleninu můžete připravit i v podobě nejrůznějších zeleninových salátů. 

A jak je to s ovocem

Ani tady nepodceňujte dostatek vlákniny, kterou obsahují například borůvky, ostružiny, banány, avokádo, jablka, maliny, hrušky nebo jahody. Důležitým prvkem kromě vlákniny jsou i mastné kyseliny, které najdete třeba v hrsti ořechů. I ty jsou pro naše tělo zdrojem důležitých látek, navíc působí detoxikačně a vyplavují z těla nadbytečné škodliviny. Řadí se mezi tzv. super-potraviny. Nejúčinnější je pak kysané zelí, obsahuje mnohonásobně více vitamínů i látek prospěšných pro zlikvidování škodlivých bakterií ve střevech.

Jak vláknina funguje

Vláknina se podílí na rozkladu natrávených potravin. Pokud jsou střeva línější, vláknina se tak stane pro ně jakýmsi pomyslným hnacím strojkem. Dostane se spolu s rozložitelným materiálem zpravidla až do tlustého střeva, což napomáhá i lepšímu vyprazdňování. Kdo trpí například zácpou z přeplněných střev potravinami, tomu pomůže dostatek vlákniny. Ta má za úkol udržet ve střevech správný poměr střevních bakterií, které se podílí současně i na lepším zažívání a udržitelnosti poruch ve vstřebávání živin i vitamínů z přijímané potravy. Chrání navíc střeva i před vznikem různých zánětů apod.

Dostatek tekutin

To, jak rychle naložíte s přebytečnými kaloriemi, bude záviset i dostatečném příjmu tekutin nejen v podobě vody, ale i zdravých čerstvých smoothie. Na jeden kilogram váhy pak připadne 40 ml vody. Čím více tekutin do sebe dostanete, tím více eliminujete riziko překyselení žaludku. Zbavíte se tak rychleji i usazení tuků, které zbytečně zatěžují váš organismus. 

Zázrak jménem korálová voda

Pokud trpíte po svátcích pálením žáhy a překyselením žaludku, neváhejte přidat do kohoutkové vody tzv. korálovou vodu na odkyselení, která díky drcenému korálu jménem xango obsahuje navíc i dostatek kalcia.

Pečujte i o pleť

Detoxikaci dopřejte nejen zažívacímu traktu, ale i vaší pleti. Přírodní peeling si snadno vyrobíte ze tří přírodních surovin. Postačí vám k tomu med, otruby neboli obilné slupky a hrubá sůl. Svoji sílu prokáží i některé přírodní bylinky. Nepodceňujte zklidňující heřmánek, dezinfekční měsíček, nebo dobře hydratující či čistící aloe vera. Mimo pleťovou masku si dopřejte i masáž celého těla. 

Pohyb, saunování, nebo cvičení 

Pokud se chcete dostat do dobré kondice rychleji, je zapotřebí udělat něco pro svoje tělo. Začněte nejlépe protažením svého těla na čerstvém vzduchu. Dopřejte si po sportu saunu i odpočinek. Regenerujte své tělo postupně a vnímejte svoje tělo hlouběji a pozorněji. Jedině tak brzy docílíte svého úspěchu, jak se navrátit zpět do svého já.

Zdroje informací: https://primanapady.cz/clanek-297263-po-vanocnim-hodokvasu-nastupuje-lednovy-detox

Náhledové foto: Pixabay 

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...