Přeskočit na hlavní obsah

Papája: ovoce plné výhod

Pokud si spolu s novým rokem hlídáte kalorický příjem i množství pozřených sacharidů, nemusíte se nutně obávat jíst kousky ovoce jako je právě papája. Tohle ovoce vám k zhubnutí i redukci váhy určitě pomůže. Je totiž nízkokalorické a s vaší glykémií po zkonzumování příliš nezahýbe. Navíc se vám po něm bude dobře trávit a dost možná se zlepší i vaše imunita. Zkuste ho i vy zařadit do vašeho nového, pestřejšího jídelníčku, nebudete litovat.



Obsahuje 43 kalorií na 100 gramů

Papája kromě toho, že obsahuje řadu cenných vitamínů i antioxidantů, umí udržet v těle i nízký glykemický index. Papája je tudíž vhodná pro lidi, kteří trpí cukrovkou. Díky nízkému obsahu kalorií udržuje tělo ve fit kondici, a to není zdaleka všechno. Listy najdou také své uplatnění, a to přímo v lidovém léčitelství. Listy jsou jedlé a navíc pomáhají při horečce i virovém onemocnění způsobovaným subtropickými komáry. 

100 gramů ovoce pokryje denní spotřebu

Papája, která je k nám dovážena z daleké jižní a střední Ameriky je u nás velmi oblíbená, a to nejen v zeleninových či ovocných salátech. Konzumovat se dá díky specifické máslové chuti běžně i jako denní snack. 

Dužina je zpravidla šťavnatá a plná sladké chuti. Díky obsahu enzymu zvaného papain rozkládá papája snadno bílkoviny, které napomáhají lepšímu vstřebávání živin z potravy. Usnadňuje tak trávení a napomáhá při vzedmutí břicha. Papája je lehce stravitelná, dobře pročistí váš organismus, a navíc je díky bohaté chuti oblíbená i u lidí, kteří mají rádi exotické ovoce. Dobře chutná například i s granátovým jablkem. Papáju lze navíc kombinovat spíše s kyselejšími citrusovými plody. 

Semínka papáji

Pokud vás zaujala peprná chuť báječných papájových semínek, rozhodně se budou hodit i do vašich pokrmů. Semínka mají protizánětlivé účinky, lze je využít jako doplňkové koření v ochucování vašich jídel. Nasušená zrnka papáji chutnají podobně jako zrnka pepře.

Jak poznat, že je papája zralá a vhodná ke konzumaci? Na první pohled může papája připomínat vzhled žlutého melounu. Jakmile je plod na pohmat měkký a na povrchu i více nažloutlý, je čas na konzumaci tohoto nevšedního báječného ovoce. Barva plodu se bude vždy měnit v závislosti na zralosti plodu. Setkat se můžete i s tvrdými zelenými plody ve kterých bude dužina naopak bez chuti a bez známek přítomnosti ovocné šťávy. Takovýto nezralý plod je třeba nechat uzrát při pokojové teplotě. 

Papája dobře chutná i jako kandované ovoce. Kdo chce, může si papáju nakrájet na drobné tenké plátky a nasušit si ji. Pro lepší chuť je možné papáju obalit ještě v třtinovém cukru a zakápnout citronovou šťávou. Dá se pomocí ní dobře dochutit například i ovocný čaj.

Pokud je plod zcela zralý, nemusíte ho ani loupat. Postačí si ho vydlabat na lžíci a rychle konzumovat. Při redukci váhy vám postačí sníst denně jeden plod, pokud nejste na některé z jeho látek alergičtí.

Papája pomůže i vašim vlasům

Papáju lze uplatnit i v kosmetice. Patří mezi vynikající složky, které napomohou i suchým, lámavým vlasům. Postačí rozmačkat jeden zralý plod se dvěma žloutky vajec. Přidat můžete i dvě vrchovaté lžíce přírodního jogurtu. Vše smíchejte v mixéru a obsah naneste na vlasy alespoň na 30 až 45 minut. Obsah vmasírujte do pokožky hlavy i vlasů. Nechte nějaký čas působit a poté pokožku hlavy i vlasů opláchněte. Vlasová maska je vhodná především na poškozené, roztřepené konečky. 

Mimo jiné lze papáju využít i na kůži či obličej, ale o tom si povíme zase až příště. 

Zdroje informací: https://foodis.decorexpro.com/cs/papajja-polza-i-vred-dlja-organizma/#kak-vybrat-i-hranit-papajyu

 Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...