Přeskočit na hlavní obsah

Slivoň chloupkatá by neměla na vaší zahradě chybět. Proč?

Proč by vám na zahradě neměla chybět slivoň chloupkatá? Slivoň chloupkatá nepatří mezi nejznámější stromy, přesto ale hraje v přírodě nesmírně významnou úlohu. Proč je právě slivoň tak důležitá a proč byste ji měli mít na zahradě i vy? 



Co je slivoň chloupkatá

Slivoň chloupkatá je 3 až 4 metry vysoký strom pocházející z Japonska. Vyznačuje se tím, že první květy se na něm objevují již v lednu, nebo únoru, často i ve chvíli, kdy je strom ještě pod sněhem. Květy slivoně chloupkaté jsou spíše drobné a nabývají barvy od bílé po žlutou. Nejde však jen o přírodní zajímavost, která zkrášluje jinak neutěšenou lednovou krajinu. I v zimě se mohou vyskytnout teplejší dny, které probudí včely, nebo jiné opylovače. Pro ně jsou potom květy slivoně chloupkaté prakticky jediným zdrojem potravy a umožňují jim přežít do doby, než přijde skutečné jaro.

Ne náhodou si slivoně vysazují na své zahradě včelaři a často se s nimi také setkáte v městských parcích. Vysazování slivoní je důležité především v dnešní době, kdy se otepluje klima a teplých dnů v zimním období neustále přibývá. 

Pěstování slivoně chloupkaté

Na pěstování je slivoň chloupkatá velmi nenáročná a velmi dobře prosperuje i v městském prostředí. Nejraději má slivoň slunné stanoviště s propustnou půdou a mírnou vlhkostí. Lednové mrazy ani letní horka tomuto stromu problémy nedělají. Pro výsadbu je ideální podzim, ale chybu neuděláte ani na jaře. Musíte jen počkat do doby, kdy povolí zmrzlá půda.

Kromě slivoně poskytují opylovačům zimní podporu i další dřeviny, například zimolez, jasmín, nebo třeba lýkovec. Pokud je na zahradě ještě nemáte, zkuste zvážit, zda by nestálo za to si je pořídit a trochu tak pomoci předčasně probuzeným včelám. 

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/slivon-chloupkata-kvet-zima

Náhledové foto: Pixabay 

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...