Přeskočit na hlavní obsah

Začíná opět mrznout, je čas vyrobit ptactvu lojové koule

Krutá a mnohdy i nesmlouvavá zima dokáže připravit zvířatům hotové peklo. Pod vrstvou sněhu nenajde zvěř při nízkých teplotách prakticky vůbec nic. Některým zvířatům je třeba trochu pomoci, obzvláště pak ptactvu, které může během pár dní snadno vyhladovět. Domácí lojové koule jim mohou zachránit život. Jak takové lojové koule doma ptákům připravíte? Docela snadno a rychle, pojďme si nyní povědět, jak přesně na to jít.



Lojové koule

Lojové koule ponechte v lese vždy bez přítomnosti nejrůznějších sítěk. Síťka se pro ptáky může stát velmi snadno dostupným vězením. Proto odstraňte vše, do čeho by se pták mohl drápy zachytit. Lojové koule ukládejte raději do specializovaných zásobníků tak, aby k nim mohli ptáci kdykoliv volně přistupovat. 

Proč ptáky během zimy krmit

Pod tíhou sněhu se v podmínkách ledu a nízkých teplot ukrývají často plody, které by ptáci za normálních okolností mohli snadno přijímat. Díky omezenému množství potravy ztrácejí nejen svoji hmotnost, ale i energii, kterou musí vynaložit při hledání bobulí, případně některého zrní. O tom, v jakém stavu budou ptáci ve vašem okolí na jaře, rozhodujete spíše vy. Připravte jim proto dobrou hostinu, kde nebude chybět i potřebný tuk. Díky tomu ptáci nebudou ztrácet teplo. Podchlazení se pak často odmítají i pravidelně stravovat. Veškerou energii tak musí vynaložit na termoregulaci.

Co ptákům nabízet

Ptáci, kteří byli během zimy zvyklý na hmyz, bobule, případně i některá semena můžete pohostit ze svých vlastních zdrojů stejně dobře. Nezapomeňte jim do krmítek nachystat vhodnou stravu. Lůj bude hlavní součástí pro výrobu lojových koulí. Koule by však neměly být větší než průměr ping-pongového míčku. 

Co přisypat do roztavené směsi

Vždy zachovejte správný poměr, a to dva díly semínek na jeden díl loje. Lůj zahřejte zprvu v hrnci až do doby, dokud se nerozpustí. Přisypat můžete slunečnicová semínka, proso, oves, nebo i sezamová semínka. Koule tvarujte nejlépe v ruce a nezapomeňte vždy i na vhodný provázek za který můžete lojové koule dobře vyvěsit. Zavěsit je můžete na větve stromů, nebo přímo blízkosti ptačích budek. 

Lojové koule se pro ptáky vyplatí, přitahují řadu druhů ptáků, které by se sami v přírodě jen těžko uživili. Přilákat tak mohou sýkorky, vrabce, stehlíky, kosy, i jiné ptáky. Díky zásobám lojových koulí usnadníte ptákům během zimy jejich nesnadný život. 

Kdy lojové koule nabízet

Se zásobami lojových koulí můžete začít již během listopadu. Lojové koule umístěte nejlépe na klidné místo tam, kde je bezvětří a klid od domácí zvěře. Vyvěste je vždy o trochu výše, aby na ptáky nemohla případně zaútočit hladová kočka. 

Něco na zpestření

Do lojových koulí je možné přidat i některé druhy sušeného ovoce. Ptákům chutnají nejvíce jablka a rozinky. Zkusit můžete přidat i ořechy, a to jak vlašské, tak i lískové. Ptáci vám za zpestření budou nesmírně vděční. Pohostěte je, jsou to milí kamarádi. Z dálky pak můžete celou zimu pozorovat, jak vašim milým opeřencům chutná. 

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/jak-se-postarat-o-ptactvo-v-zime-vyrobte-jim-lojove-koule/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...