Přeskočit na hlavní obsah

Jak správně čistit plastové misky na potraviny?

Transparentní plastové misky se staly v poslední době velkým hitem. Nachystat si nakrabičkovanou dietní stravu do předem připravených misek je oblíbené hlavně u těch, kteří chtějí dodržovat pravidelnou zdravou stravu. Co dělat ale s nádobami po jejich užití? Barevné pigmenty, které zůstávají na dnech některých krabiček působí často nevzhledně. Jak je vyčistit, aby mohly vypadat opět zase jako nové?



Myčka nezabere

Myčka ani dřez napuštěný saponátem v tomto ohledu ničemu nepomohou. Skvrny od rajské omáčky či čerstvě nakrájených paprik se zapustí do plastu bezprostředně hned potom, co je do misky na dno vložíte. Ani po umytí nepůsobí misky často brilantním dojmem. 

Plody s obsahem lykopenu mají často na svědomí tuto nevzhlednou mapu na miskách. Jak takovýto podklad misek nejlépe odstranit? Načervenalými či naoranžovělými skvrnami se to v miskách po pořádné party jen hemží. Jak se zbavit těchto nevzhledných skvrn?

Molekuly lykopenu jsou nepřáteli 

Molekuly lykopenu jsou hydrofobní, vodu tím pádem odpuzují. Šance na vyčištění je díky tomu minimální. My však máme jiné fígle. Na pokusy o čištění horkou vodou v mýdlové lázni můžete s klidem zapomenout. Zkuste pokus raději s jednou lžící bílého octa. Ten by měl dno misky přes noc vyčistit. Do misky nalijte zprvu šálek horké vody. V misce rozmíchejte i bílý ocet. Plastovou nádobu po odstátí vypláchněte proudem vody, misku nakonec umyjte vodou i běžným saponátem na nádobí. 

Když nezabere ocet, zkuste jedlou sodu

Na dno misky nasypte silnější vrstvu jedlé sody. Tu pokropte malým množstvím vody. Z vody a jedlé sody vytvořte hustou kašičku. Potřete dno misky a nechte takto připravenou směs působit několik hodin. Poté misku opláchněte pod proudem teplé vody. 

Funkce stírání

Chcete vsadit raději na drsnější metodu? Pokapejte dno misky čistícím alkoholem. Ten najdete zpravidla v čistícím prostředku na ruce. Dezinfekční tekuté mýdlo nechte na podkladu misky působit, poté setřete dno papírovým ubrouskem. Jedině tak půjdou barevné skvrny z misky snadno dolů. 

Není nad přírodu

K rozkladu molekul lykopenu pomůže často i slunce. Potřísněné misky vystavte na přímé sluneční paprsky nejlépe během poledne. Vlivem tepla i UV záření by mělo dojít k náhlému rozkladu těchto molekul. Pokus se sluncem vícekrát zopakujte, tato přírodní cesta je nejen nejlevnější, ale také poměrně účinná.

Olej nadevše

Zabraňte přisednutí barviva olejem. Dno misek můžete potřít tenkou vrstvou oleje. U zapečených pokrmů olej ničemu vadit nebude, o to horší to bude s pokrájenou čerstvou zeleninou. 

Žíravina jako poslední volba

Na silně znečištěné misky vezměte žíravinu. Není to sice nejideálnější způsob, ale za to se tím zbavíte veškerých neduhů. Počítejte však s tím, že misky nebudou už tolik lesklé. Žíravina může narušit povrch misek. Žíravinu proto volte jako jednu z posledních metod. 

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-plastove-boxy-a-uzaviratelne-misky-zbavit-skvrn-vyberte-si-z-moznych-postupu-cisteni-34375.html

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...