Přeskočit na hlavní obsah

Pepřinec jako účinná čistička vzduchu

Máte doma alergika? Pak se vám bude jistě hodit pepřinec. Jedná se o neškodné rostliny, jež mohou být v blízkosti dětí, domácích mazlíčků i těch, kteří na květiny tak trochu pozapomínají. Pepřinec může tedy snadno pěstovat i úplný začátečník. Vyplatí se jej pořídit ve velkém, funguje totiž podobně jako čistička vzduchu. Pokojové barevné skvosty z nich nebudou, ale dokonale poslouží těm, kterým se hůře v interiérech dýchá. Zkuste je i vy, nebudete litovat. 



Jaké podmínky jsou nejlepší

Vlhko, teplo a stinný koutek bez přímého ostrého slunce, tak nějak by si pepřince svůj pobyt představovaly. Jenže ouha, ne každý má to štěstí mít byt orientovaný na sever, kam slunce moc nepřichází. Polostín v tomto ohledu znamená první podmínku úspěšného pěstování. Nenechte je proto pražit na slunci celý den.

Roste je a dopřejte jim nejlépe koutek někde v koupelně. Ideální bude okno s koupelnou, anebo koupelna s vícero okny najednou. Rosení listů pepřinců vyloženě prospívá, v koupelně se budou díky vlhku rosit samy. Péče o ně bude téměř nulová. Zavděčí se vám nejvíce očistou vzduchu, však uvidíte sami.

Nejedná se o jedovatou rostlinu

Naopak, pepřinec dokáže z prostoru, kde máte nábytek z dřevotřísky odstranit látku zvanou formaldehyd. Místa kam stín jen dohlédne, jsou pro pepřince přímo jako dělaná. Hodit se bude nejen do koupelny, ale i do ložnice či dětského pokoje. Pepřince umístěte nejlépe co nejdál od přetopených radiátorů. Jakmile budete mít v místnosti přetopeno, pepřincům se příliš dobře dařit nebude. Udržujte spíše pokojovou teplotu na stinných místech. 

Jak na zálivku

V zimě vydrží pepřince bez zálivky klidně dva až tři týdny. Kdo si pepřince pořídí na zimu, rozhodně neprohloupí. Jakmile se voda dostane do záhybů, květina může začít snadno zahnívat. Proto to s větším objemem zálivky nikdy nepřehánějte. Vodu nalijte pepřincům nejlépe do podmisky. 

Druhy pepřinců

Pepřinců existuje celá řada, na světě jich jsou téměř stovky. Některým nechybí na listech i výraznější kresba, která podtrhuje jejich šarm a krásu. Peperomia tetraphylla Hope je jeden z druhů, které prorůstají směrem přes okraj dolů. Závěsné pepřince patří mezi nejoblíbenější druhy, do koupelen se hodí ze všeho nejvíce. 

Peperomia obtusifolia

Pokud toužíte spíše po barevnější kreaci, pak si neváhejte pořídit právě tento druh pepřince. Masité listy se ve většině případů zbarví do červené, či žluté barvy. 

Pepřinec na každém rohu

Peperomia caperata Lilian najdete snad v každém květinářství. Drobnější listy srdčitého tvaru zaujmou na první pohled téměř každého milovníka květin. Rostlina pocházející z pralesů Jižní Ameriky tak bude ozdobou a zároveň i čističkou všech škodlivých látek v místnosti. Hodit se bude úplně každému.

Peperomia prostrata

Rostlina, jež je poseta drobnějšími vypouklými listy připomíná na první pohled vzhled malých želviček. Listy jsou na okrajích navíc posety drobnými chloupky. Hodit se vám bude ze všeho nejvíc do závěsných květináčů nejen jako ozdoba, ale i jako čistička vzduchu. Kdo má doma světlo a teplo, nemusí se o život této rostliny příliš bát. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/jak-pestovat-peprince-rady-tipy-navod-cisticka-vzduch/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...