Přeskočit na hlavní obsah

Připravte si hnojivo z chleba

Příroda se pomalu probouzí z hlubokého spánku a na vás je zajistit s příchodem jara bohatou úrodu. Aby se zahrádce dobře dařilo, bude zapotřebí zajistit záhonům vhodné hnojivo. Pořiďte ho třeba ze zbylého chleba, který máte doma. Dodá vašim rostlinám nejenom zdroj vhodných živin, ale posílí i kořenový systém. 



Domácí hnojivo je nejlepší

Hnojivo dnes seženete na každé rohu v obchodě, není však nad to, které si vyrobíte doma z vlastních zdrojů, navíc vás přijde o dost levněji. Přebytky ze starého chleba můžete uplatnit i na své vlastní zahradě. Při výrobě hnojiva přitom postačí tak málo. Droždí, které se dává do chleba, obsahuje řadu důležitých kvasinek, na kterých si nepochutnáte jen vy, ale i vaše rostliny.

Kvasinky podporují nejen růst, ale především i vývoj některých rostlin v úplných počátcích. Díky nim sílí i kořenový systém. Chlebové hnojivo obsahuje řadu prospěšných látek, které v běžně zakoupeném hnojivu zaručeně nenajdete. Rostliny stejně jako vy potřebují sacharidy a některé minerální látky. Pro rostliny je nejdůležitější dostatek draslíku, fosforu, manganu, železa, ale i méně známého sodíku. Hnojivo všeobecně chrání rostlinu před vznikem choroboplodných látek, houbovitých chorob, nebo dokonce i před vznikem tlení. Jak takové domácí hnojivo vyrobit?

Chlebové hnojivo

V rychlovarné konvici převařte zhruba jeden litr vody. Vodu nechte poté zchladnout na pokojovou teplotu a přelijte ji do prostorově pohodlné nádoby. Postupně vhazujte 30 g rozkrájeného chleba na menší kousky. Misku z vrchu zakryjte a nechte jí takto 24 hodin v chladu v lednici odstát. Poté směs přelijte přes cedník s tenkými dírkami. Směs bez vody, která okapala vložte opět, pro tentokráte na 5 dní do chladu. Kvasný proces lze tímto považovat za zahájený.

Účinné hnojivo, které po pěti dnech samo vzejde lze aplikovat přímo na mladé sazenice, ale i ty jenž chcete, aby byly po zimě vyživené. Aby mohly rostliny hnojivo lépe absorbovat, je zapotřebí půdu zprvu trochu navlhčit. Hnojivo v každém případě podávejte postupně. U mladších sazenic začněte množstvím jedné kávové lžičky, u rostlin většího vzrůstu jednou polévkovou lžící. 

Než na samotné hnojivo dojde, rostliny zasypte nadrcenými skořápkami od vajec, či dřevěným popelem. Jedině tak vám budou rostliny sát z půdy živiny nejlépe. Je zapotřebí aby byla půda dostatečně vyhřátá. 

Jak správně postupovat při hnojení

Chlebovým hnojivem je možné hnojit ihned z kraje jara v době, kdy je půda dostatečně vyhřátá. Je všeobecně známé, že kvasinky pracují nejlépe v době, kdy je teplo. Hnojte nejlépe třikrát za sezónu. Poprvé před tím, než pupenec vůbec vzejde. Dále dvakrát po sobě v době, kdy květiny rostou. Během dvou týdnů tak stihnete pohodlně druhý i třetí vrh. Vašim rostlinám se bude díky chlebovému hnojivu dařit mnohem lépe. Počkejte si sami na skvělý výsledek. Použít můžete jakýkoliv chleba, ten šumavský bude pro vaše rostliny ale zaručeně nejlepší. Zbytky chleba střádejte postupně, chlebem nikdy neplýtvejte, na hnojivo ho budete potřebovat stejně jen 30 g. 

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojivo-ze-stareho-chleba/

Náhledové foto: Pixabay 

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...