Přeskočit na hlavní obsah

Psi a zimní oblečení: ano či ne?

Zimní teploty padající mnohdy hluboko pod bod mrazu znamenají, že pejsky je třeba chránit před ledovým větrem i před nízkými teplotami. Podchlazení může některé z nich ohrozit na životě, pořiďte jim proto vhodné teplé, zimní oblečení. Zima není jen lidem, ale i psům, psí oblečení není tedy pouze módním hitem. Jde především o zdraví vašich čtyřnohých mazlíčků.



Krátkosrstí či hypoalergenní psi 

Tyto druhy psů by nám dali jistě za pravdu. Krátká podsada a k tomu navíc i krátká srst, která psy nehřeje může dovést nejednoho psa až k zoufalství. Plemena jako je kupříkladu čivava, dalmatin, pinč nebo greyhound potřebují během chladných dní a během pobytu venku zahřát. Neznamená to však, že byste na ně měli dýchat či je úmyslně schovávat jen ve vyhřáté boudě. Otužilí psi jdou správnému příkladu, smělému otužování i zdraví především. Nic se ale nesmí přehánět.

 Delší procházky v mrazech by mohli tyto psy rychle skolit. Dejte jim proto teplé oblečení. Psi, kteří na tom nejsou zdravotně nejlépe, se o to hůře vyrovnávají s nestálou termoregulací. Pokud mají navíc i méně podkožního tuku, je zahřátí pro ně mnohem složitější. Jedná se spíše o menší rasy jako je kupříkladu bišonek, či jorkšírský teriér. Zimní oblečení není pro psy rozhodně jen komfortním pohodlím, v řadě případů jde o náhradu podkožního tuku, který na některých místech těla psů zkrátka chybí.

Artritida, hypotyreóza

Se zimou mohou často souviset i některé vážnější nemoci. U některých psů se nevylučuje ani psí artritida či tzv. hypotyreóza, která při změnách hladiny hormonů může způsobit i prudký pokles tělesné teploty. U starších psů je riziko vždy o něco větší. 

Oblečení dopřejte i těm psům, kteří se potýkají s poruchami růstu srsti. Na některých místech může kůže psa zůstat místy i docela holá. Pomozte jim do obleku. Stejně jako vy, i psi si zaslouží dostatek tepla.

Kontraproduktivní nevýhody 

Obleček pro psy může mít v mnoha případech ale i kontraproduktivní efekt. Pokud o takových případech víte, moc dlouze tyto nápady neskrývejte. Například psi s huňatou srstí příliš nepřehřívejte. Pokud mají tito psi navíc nadbytek pohybu, může dojít z přehřátí i ke kolapsu. Existuje několik signálů, které se mohou během přehřátí projevit. Vy se jim však raději vyhýbejte a snažte soustředit na jediné. 

Pokud se váš pes třese, nebo má stažený ocas k zemi, může trpět zimou. Ocas si v řadě případů zahřívá svým vlastním tělem. U takových psů je oblek v chladných měsících zapotřebí. Uleví i těm, kteří mají studené uši, nebo tlapky. Psi dají podchlazení vždy najevo. Řada z nich odmítne chodit ven. Třes i chvění nemusí značit jen podchlazení, ale v řadě případů může značit i přehřátí. U psů s hustou srstí jako je Husky, novofundlandský pes nebo bernský salašnický pes může takovýto oblek narušit i přirozenou termoregulaci. Vysvlékněte proto tyto psy z oblečků dříve než budete muset řešit zvýšenou termoregulaci. Přehřátí, stejně tak i podchlazení není u psů ničím příjemným. 

Řada obleků se prodává již s funkčními prvky. Nepromokavé bundy navíc udrží teplotu psa standardně. Vlhko se tak nedostane k tělu vašeho psa. Pokud oblek odolá sněhu, vlhku i větru je oblek pro psa ideální. 

Oblek by měl mít co možná nejjednodušší zapínání. Suchý zip šetří nejen čas, ale i vaše nervy. Zaměřte se proto na tyto modely jako první. Měkká hřejivá komfortní vložka splní psí očekávání. Spokojený může být pes i pán. Za šera a tmy myslete i na řadu bezpečnostních prvků, které mohou vašemu mazlíčkovi zachránit i život. 

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/potrebuji-psi-zimni-oblecky-nebo-je-to-jen-modni-trend/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...