Přeskočit na hlavní obsah

Znáte agastache? Tuhle bylinku si zapamatujte

Chcete letos obohatit vaše záhony něčím nevšedním? Pořiďte si zahradní perlu mezi bylinami s vůní lékořice. Tahle modrokvětá stébla bylin nikomu jen tak nezevšední. Řada zahrádkářů bude možná její aromatickou vůní mile překvapená.



Druhů agastache existuje celá řada

Modré šištice dorůstají do výšky jednoho metru, pokud budete tuto trvalku sázet, počítejte s dostatkem místa předem. Obdivovat ji patrně budou i včely, čmeláci, nebo dokonce i hladové nenasytné vosy, které přiláká patrně jejich výrazná lékořicová vůně. Opylovači se na ni nechají zlákat hned a co vy? Vypěstujete si i vy na slunné zahradě tuto nevšední bylinu s vůní lékořice? 

Sehnat se dá v několika možných kultivarech, například anýzová, kopřivolistá, nebo vrásčitá apod. Ta kvete zpravidla bílo fialově, mimo jiné má antibakteriální i antimykotické účinky. Agastache se v mnoha případech využívá i v léčitelství. Pomůže i od stresu, napětí a nespavosti. Pokud si její květy nasušíte, může je naplnit do polštářků na spaní. Spolu s meduňkou a mateřídouškou vytvoří dokonalý pár pro harmonii. Listy i květy voní často po mátě i lékořici, kdo chce, může si s těmito květy provonět celý byt.

Jak agastache pěstovat

Na výsadbu zvolte dobře propustnou půdu. Vybírejte místa spíše více slunná a teplá. Její domovinou je právě Mexiko, i tady u nás bude tato bylina vyhledávat spíše teplejší počasí, zimu však šanci přežít nemá. Pěstujte ji proto raději jako letničku. Jen při pouhém rozemnutí mezi prsty se její vůně libě rozvine, a to jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. 

Jak agastache využít

Listy agastache je možné přidat i při přípravě čajů. Mladé lístky agastache můžete využít i jako ochucovadlo do různých salátů, omáček, sladkých jídel, nebo různých šťáv. Dřevnaté stonky lze využít i v kuchyni při přípravě nejrůznějších druhů špízů. 

Rostlina samotná zlepšuje chuť k jídlu, či pomáhá se zažíváním. Někdy je terčem různých likérů, které napomáhají zlepšit chod zažívání. Agasteche se odborníky doporučuje i při nachlazení, bolesti v krku, či bolení citlivých zubů. Úspěšná cesta k pěstování by proto neměla vést přes příliš trnitou cestu. Vypěstujte si agastache na své zahrádce i vy, nebudete této krásné vůně litovat. 

Na metr čtvereční nesázejte však více než 5 až 7 rostlin. Agastache sázejte nejlépe do štěrkových záhonů, problém nebude ani s vysazením do nádoby. Bude záležet spíše na vás, kam agastache budete chtít umístit. Agastache si příliš vysoké nároky nedělá, zásaditá i málo úrodná půda agastache vadit příliš nebude. Spíš se soustřeďte na zálivku. Na sucho je ze své domoviny poměrně zvyklá, horší je to s přírodní zálivkou u nás. Jakmile půda vyschne, popraská, můžete se s agastache rozloučit. Půdu proto kypřete, roste a mírně zavlažujte. Půda nesmí být nikdy přemokřená.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-312447-s-vuni-lekorice-kralovna-bylin-agastache

Náhledové foto: Pixabay 

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...