Přeskočit na hlavní obsah

Jak se zbavit břečťanu

Břečťan je na našich zahradách velmi často viděnou rostlinou, kterou používáme pro zakrytí plotu, nebo nepříliš pohledných zdí. Také na zpevnění svahů, nebo zazelenání neúrodné půdy je velmi vhodný. Může ale přijít okamžik, kdy se břečťanu chceme naopak zbavit. A to není vůbec jednoduché.



Břečťan se na vás připravuje předem

Vzpomínáte si, jak to vypadalo, když jste břečťan zasadili? Je docela možné, že ano. Většinou se totiž v prvních několika letech neděje nic moc zvláštního. Nad zemí se objeví pár lístků, a to většinou všechno. Nenechte se ale oklamat. Břečťan totiž v této fázi soustředí veškerou svou energii do růstu kořenového systému. Tři až čtyři roky posiluje své kořeny a rozesílá je po velmi velké ploše. Teprve potom začne růst jeho nadzemní část. 

V tuto chvíli už potom břečťan roste nesmírně rychle. A vy se kolikrát nestačíte ani rozkoukat a břečťan je najednou i tam, kde ho rozhodně nechcete. Pevně se uchytí na zdech i na stromech, případně vám pokryje polovinu zahrady. Ve své nadzemní části ale nevlaje jen tak ve vzduchu. Jeho větvičky mají své vlastní vzdušné kořínky, kterými se dokáží přichytit k jakémukoliv povrchu. V případě, že si vyberou praskliny ve fasádě, mohou ji i vážně poškodit. Je tedy možné, že se v takovou chvíli rozhodnete břečťanu zbavit. 

Jak bojovat s břečťanem

Ve chvíli, kdy se pustíte do boje s břečťanem, mějte na paměti fakt, že jeho plody mohou dráždit pokožku. Nezapomeňte proto na rukavice a dlouhé rukávy. Na co naopak zapomenout můžete, je chemie. Listy břečťanu jsou pokryté ochrannou vrstvou připomínající vosk, která je před většinou chemikálií chrání. 

Břečťan musíte prostě zlikvidovat mechanicky. Nejprve odstřihněte kořeny co nejvíce u země, nejlépe se to dělá, když jsou větve mokré. Následně začněte odshora strhávat jednotlivé větve břečťanu. Počítejte s tím, že v některých místech budete muset odstraňovat každý kořínek zvlášť. I když ale tuto mravenčí práci dokončíte, to nejhorší budete mít pořád před sebou. Čeká vás totiž vykopání kořenů. A jak jsme již zmiňovali, ty jsou velmi rozsáhlé a hluboké. Počkejte si až bude půda mokrá, anebo ji den před kopáním prolijte vodou. I tak to půjde velmi ztuha. Pokud si chcete alespoň trochu pomoc, zkuste přikrýt celou plochu černým igelitem, samozřejmě dostatečně zatíženým. Tím vezmete břečťanu přístup ke světlu a když vydržíte několik měsíců, jeho kořeny budou přece jen oslabené. I tak se u jejich vykopávání ale pěkně zapotíte.

Zdroje informací: https://www.radynavsechno.cz/zahrada/jak-se-zbavit-brectanu-krok-za-krokem/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...