Přeskočit na hlavní obsah

Máte už doma pavouků až příliš? Těmito přírodními způsoby je odpudíte. Někdy je ale třeba dávat pozor na domácí mazlíčky

Osminohé návštěvníky vítají zpravidla jen ti, kterým jejich přítomnost nevadí. Většina z nás se je snaží dostat z rohů pokojů pryč. Na to však není potřeba zbrojit agresivními chemikáliemi. Bohatě vám postačí přírodní produkty. Některé z nich máte jistě i doma. Které to jsou?



Máta a kaštany

Není žádným velkým překvapením, že zkraje teplého jara dokáže i jeden pavouk naklást až 250 vajíček do jednoho vaku. Pokud se chcete vyhnout masivní invazi, je čas vyzbrojit se proti pavoukům včas. Postavte jim do cesty vůně, před kterými se hned zastaví. Své chutě vnímají přes citlivé receptory na svých nohou. Rohy místností nastříkejte nejlépe pomocí rozprašovače. 

Do předem připravené lahvičky aplikujte zhruba 20 kapek mátového esenciálního oleje, přidejte k němu i jeden menší šálek vody s octem. Vše před podáním důkladně promíchejte. Nevynechejte především místa, kde jsou okna a dveře. Nakonec před dům vyskládejte několik kaštanů. Kdo nemá, může použít kaštanový olej. Ten je pro pavouky obzvlášť odpudivý, dokáže odpudit i velkého pokoutníka. 

Cedr, tabák ale zabere i citron

Pavoučí vetřelci z poza rohu čekají napjatě vždy na svou kořist. Do lidských obydlí je často láká teplo, ale také možný zdroj potravy. Tu a tam dokáží pavouci nalovit i větší hmyz. Pokud chcete, aby lovili raději venku, připravte jim do cesty plátky, citronu, rozsypaný tabák, trochu cedru, nebo pronikavou vůni levandule. Ušklíbnout se dokáží ale i po vůni eukalyptu či citronely. Vám možná provoní byt, ale pavoukům se udělá nejspíš zle. 

Vezměte jim hostinu 

Mouchy, mravenci i komáři se často stávají libovým bodem na jejich talíři. Pokud jich máte v domě hodně, nedivte se, že k vám pavouci vítají každou chvíli. Redukujte především hmyz ve vašem domě. Jakmile bude hostina stále dostačovat, budete mít pavouky neustále v zádech. Důkladné odstranění pavučin je jakousi prevencí před udržením havěti v domě. Lepkavé lapavé sítě je pro klid potřeba odstranit ze všech rohů i koutů. 

Pozor na domácí mazlíčky

Pokud máte doma psa či kočku, dejte na ně dobrý pozor. Rozprašovače mohou dráždit jejich dýchací cesty, a i u méně koncentrovaného mátového oleje mohou nastat potíže i v podobě letargie, nebo neutišitelného zvracení. 

Pozor na odtoky vod

Pokud si myslíte, že na pavouky pomůže proud vody ve vaně, pak jste na omylu. Nepomůže mnohdy ani zátka, kterou ucpete odpad. Pavouk si vždy cestu po hladkých stěnách potrubí najde. Tam, kde selžou všechny výše jmenované metody, použijte insekticidy či pasti. Nejosvědčenější metodou jsou například pesticidy na bázi pyretroidu. 

Druhy pavouků 

V České republice žije napříč celou zemí více než 855 druhů v 38 čeledích. V celé Evropě je druhů pavouků ještě více, čísla přesahují 4000. Vlivem globálního oteplování se k nám dostávají často nové druhy, které tady ani neznáme. U nás se můžete nejčastěji setkat s Křižákem obecným, Pokoutníkem domácím, Skákavkou pruhovanou, Sekáči, Snovačkou pokoutní, Třesavkou velkou apod. Na jižní Moravě se pak vyskytuje i nebezpečná zápřednice jedovatá, která svými kusadly může snadno pokousat i člověka. V místě kousnutí se objeví zpravidla velký otok a bolest. Příznaky většinou do 24 hodin zmizí. Projevit se samozřejmě mohou i alergické reakce. Úmrtí zápřednicí jedovatou není v Čechách prozatím evidováno. Zas až tak nebezpeční pavouci v naší zemi nejsou, navíc vás doma osvobozují od nepříjemného hmyzu jako jsou kupříkladu komáři. Říká se, že přinášejí štěstí. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/prirodni-metody-jak-vyhnat-pavouky-z-domu-kastany-mata-rostliny/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...