Přeskočit na hlavní obsah

Pomněnkovec aneb trvalka o kterou se bát nemusíte. Slimáci se jí vyhnou velkým obloukem

Pěstitelé trvalek se často potýkají s problémem, jak je uchránit před agresivními slimáky. V tomto ohledu by jim mohla pomoci trvalka jménem pomněnkovec velkolistý. Proč je právě ona skvělou volbou pro vaši zahrádku?



Pomněnkovec velkolistý 

S naší pomněnkou má tato rostlinka podobné nejen jméno, ale i vzhled. I v jejím případě se můžete těšit na barevné listy s barvami od bílé přes zelenou až žlutou. Pomněnkovec je doma v lesích severního Turecka a Kavkazu, kde doplňuje především dubové a jehličnaté lesy. 

Typicky dosahuje tato trvalka výšky 40 až 60 cm a k dostání je v různých barevných variantách i tvarech. V zahradnictvích se potkáte s odrůdami nazvanými například Jack Frost, Silver Wings, nebo třeba Looking Glass. Pro zahradu je pomněnkovec velkolistý vhodný nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale i tím, že se hodí do míst, kam mnohé jiné rostliny sázet nelze. 

Kam pomněnkovec sázet?

Velmi vhodná je výsadba na břehy zahradních jezírek a jako rostlina s půdopokryvnou funkcí. Obecně platí, že pomněnkovec vyžaduje stín a na slunci nikdy prospívat nebude. Je také třeba, aby byl sázen do úrodné půdy s vysokým obsahem humusu, a především s neustálou vlhkostí. Neznamená to ale, že se mu bude dařit v půdě podmáčené, právě naopak. Stejně tak nemá rád sucho a velmi brzy mu při něm začnou vadnout listy. 

Jednou z největších výhod pomněnkovce je fakt, že hmyz ani slimáci ho nemají rádi. Odolný je dokonce i proti většině chorob. To je pro pěstitele pravým požehnáním a jedná se o jeden z důvodů proč mnozí zahrádkáři volí právě tuto rostlinu na místo jiných druhů. Pokud ještě pomněnkovec na své zahradě nemáte, rozhodně o něm zkuste zauvažovat. Platí to především v případě, že pro něj máte vybrané vhodné místo s podmínkami popsanými v článku. 

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/pomnenkovec-jasna-volba-do-stinu

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...