Přeskočit na hlavní obsah

Grilovací sezona začíná, jak ale gril správně čistit a udržovat

Intenzivní letní teploty jako obvykle přichází opět o něco dříve. Grilovací náčiní je dnes možné užít i během příchodu jara. Udržet ale toto tempo není pro každého. Nestačí jen přiložit do ohně, obstarat palivo nebo otřít rošty vlhkým hadříkem. Gril je třeba udržovat stále čistý. Rozhodně se vyhněte chemickým agresivním prostředkům, zkuste raději ty, které jsou přírodní. 



Zbavte rošty mastnoty 

Mastnota a připáleniny, které na grilu zbyly možná ještě z loňska, je třeba před zahájením nové sezóny brilantně vyčistit. Ale jak? Rošty naložte do velkého lavoru. Přidejte do nádoby 10 litrů horké vody, pět lžic jedlé sody, a nakonec i dvě lžíce kyseliny citrónové. Zhruba po dvou hodinách rošty vyjměte a vydrbejte je drátěnkou.

Pokud na roštech sedí ještě nějaké usazeniny, postup s čistícím nálevem zopakujte ještě jednou. Nemusíte se přidáním čistících prostředků vůbec obávat, mastnotu rozpouští soda ze všech čistících prostředků nejlépe. Ani kyselina citrónová není k zahození, uplatní se nejlépe při odstranění rzi. Čistícími prostředky proto nijak nešetřete.

Myslete na vaše bezpečí

U elektrického grilu se vždy ujistěte, že je při údržbě vypojený z elektrické zásuvky. Gril čistěte vždy s pravidelnou časovou rezervou. Pokud se chystáte na grilovačku na víkend, je lépe gril vyčistit ve dnech pracovního týdne. Usazeniny i mastnotu čistěte pravidelně. Jakmile se jich nahromadí více, mohou způsobit žáruvzdornost i vyšší plameny. S pravidelnou údržbou grilu bude mít lepší chuť i vaše připravované jídlo. Neváhejte proto váš gril čistit pokaždé, když dogrilujete. 

Vymeťte saze, ukliďte gril

Jestliže v grilu není uklizeno, bude zapotřebí zbavit gril popela co nejdříve. Vymeťte ven postupně všechny usazené nánosy. V grilu nesmí zůstat ani zrnko prachu. Na pomoc si přineste kovovou drátěnku. Ta si s nánosy usazeného popela bude vědět rady nejlépe.  

Vyrobte hustou pastu

Pár lžic bílého octa nalijte prozatím do odstřikovače. Ještě předtím, ale využijte roztoku, který doma snadno sami připravíte. Jedlou sodu smíchejte s čistícím prostředkem na nádobí. Vznikne vám tak hustá kaše, kterou gril na pohodu vyčistíte.

Jak si práci s čistěním příště trochu usnadnit

Pokud dogrilujete, nechte gril ještě plnit úkol na plné oprátky. Gril nechte hořet alespoň dvacet minut naprázdno. Lépe se tak zbavíte přilehlých nečistot i nevzhledné mastnoty. Zbytky jídla se díky ohni samy vypálí. Až gril trochu zchladne, bude-li na dotek ruky ještě teplý, neváhejte z něj nečistoty odstranit i kusem alobalu. Kuličkou z alobalu přejíždějte po mastných usazeninách tak dlouho, než se samy pustí. Pro čištění grilu využijte vždy jen čistících prostředků. 

Optimální teplota

Aby byla dřina s čištěním grilu pro příště co možná nejsnadnější, je třeba dodržovat během grilování i správnou teplotu. Příliš vysoké teploty vedou k připálení nejen pokrmů, ale i nečistot. Na to je třeba pamatovat při každé grilovací párty.

Zdroje informací: https://www.uklidproklid.eu/blog/jak-vycistit-gril-snadno-a-ekologicky/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...