Přeskočit na hlavní obsah

Jak zakrýt škrábance na sklokeramické desce?

Vaření na indukční nebo sklokeramické desce patří v současné době k nejpopulárnějším metodám pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Tu a tam se občas vloudí škrábance, kterých je potřeba se co nejdříve zbavit. Občas se stane v kuchyni drobná nehoda. Ztratí-li vaše deska lesk a jiskru, je na čase s nevzhlednými vrypy něco začít dělat. Jak zakrýt elegantně nově vzniklé škrábance? 



Na funkci vliv nemají

Povrchové škrábance naštěstí na funkci sklokeramické desky vliv nemají. Jedná-li se o hluboké rýhy, povrch desky už zachránit vůbec nemusíte. Právě v těchto okamžicích hrozí popraskání celé pracovní desky. Vždy se ujistěte, v jakém stavu rýhy jsou. Jsou-li příliš hluboké a ostré, raději desku vyměňte za novou. 

Pozor na ztvrdlé zbytky jídla

Pokud se chcete vyhnout škrábancům, vždy se předem ujistěte, že vám nezbyly na desce žádné ostré zbytky jídla, které by mohly při posunu hrnců desku výrazně poškrábat. Někdy stačí pár ostrých drobků k tomu, aby mohly vrypy na desce náhle vzniknout. Pokud rádi vaříte na pánvi, vždy bude lepší, abyste pánev při vaření nadzdvihávali. To samé platí i u hrnců. Jestliže jsou hrnce již v opotřebovaném stavu, bude lepší vyměnit jejich dna za nová. Jedině tak můžete předejít v tichosti před jejich problémy. 

Nestírejte desku drátěnkou ani abrazivní houbou

Vyhněte se nejlépe všem ostrým, hrubým předmětům. Nepoužívejte ani hrnce s poškrábaným dnem. Během vaření na sporák nic kromě kvalitních hrnců nepokládejte, vyhněte se pádům ostrých nožů, příborů apod.  

Čistič na sklokeramickou desku

Na jemné rýhy můžete vzít i obyčejný čistič na sklokeramickou desku. Hadříkem z mikrovlákna očistíte povrch nejlépe. Pokud jsou vrypy i po zaschnutí opět vidět, není nic lepšího než se vydat jinou cestou. Jedlou sodu smíchejte s malým množstvím teplé vody na kašičku. Vzniklou pastu naneste na samý povrch postupně. Vmasírujte ji důkladně do povrchu desky krouživými pohyby. Kdo nemá jedlou sodu, může vzít do ruky i jakoukoliv zubní pastu. Efekt v čištění bude mít obdobný. 

Fixy na desku

Fixy poškozenou varnou desku sice neopraví, ale za to dopomohou na nějaký čas škrábance skrýt. Pigmentace krycích fix bude s deskou téměř k nerozeznání, na první pohled vrypy ani neuvidíte. 

Když chybí desce lesk

Desku pokapejte zprvu citronovou šťávou. Poté si vyrobte čistící směs. Smíchejte běžný mycí prostředek na nádobí s práškem do pečiva a peroxidem vodíku. Z takto připravené směsi vyleštíte povrch desky jedním tahem bez námahy. Pamatujte však na to, že sklokeramické desky nesnesou cukr, ani jiná hrubá zrna. Pokud se chystáte desku čistit, vždy se ujistěte, že po vaření dostatečně zchladla. Zbavte ji zprvu prachu a jemných nečistot. Teprve poté se můžete pustit do hloubkového čištění. 

Rada na závěr

Vzniknou-li na desce tzv. nevzhledné vodní skvrny, vezměte na ně nejlépe octový roztok. Ocet neaplikujte přímo na rámy, aby povrch neztratil lesk. Po ošetření octem, setřete povrch jemným vlhkým hadrem. Celistvý povrch otřete nakonec nejlépe čistou bavlněnou utěrkou. Brilantně čistý sporák tak bude navždy perlou vaší kuchyně. 

Zdroje informací: https://www.akcniceny.cz/magazin/jak-na-skvrny-a-skrabance-navod-pro-cisteni-sklokeramickych-a-indukcnich-desek

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...