Přeskočit na hlavní obsah

Které rostliny dokážou odpudit klíšťata

Jen malý krůček od neštěstí vás může dělit, pokud do přírody byť jen vkročíte. Klíšťová sezóna právě začíná, bez ochrany nedělejte ani krok. Klíšťata patří odjakživa mezi velké nepřátele, pozvou se často i do nečekaných míst na vaši zahradu. Repelentní přípravky na ně mnohdy nestačí, vypěstujte proti nim na zahradě přírodní bariéru z rostlin, které klíšťata bytostně nesnáší. O které rostliny se jedná?

 


Nemoci klíšťat

Chcete-li prožít léto bez obav, nemocí a zbytečného stresu, vybavte se proti klíšťatům včas. Nedovolte jim přisát se na zranitelná místa vašeho těla. Jsou nosiči nejrůznějších nemocí, na které stále doposud chybí ty správné léky. Na Lymeskou boreliózu nemusíte přijít i několik dlouhých let, navíc může tvořit zánětlivá ložiska kůže. Typická je červená skvrna s bílým středem, která působí na první pohled velmi nevzhledně.

Dále se mohou objevit projevy podobné jako je tomu u chřipky. Ani klíšťová encefalitida není procházka růžovým sadem. Právě zde mohou být následky přímo katastrofální, vyloučena není obrna končetin ani poruchy spánku či koncentrace pohybu. O tularemii, tedy přenosu z infikovaného zvířete na člověka, ani nemluvě. Klíšťata toho svedou víc než si myslíte, i když nejsou pouhým okem na první pohled vidět, mohou přinést závažné komplikace. 

Aromatické rostliny v boji proti klíšťatům

Levandule, rozmarýn, eukalyptus, máta, citronela, nebo třeba méně známý vratič obecný zabojuje proti otravnému hmyzu vždy na výbornou. Ať už se rozhodnete pěstovat tyto rostliny na zahradě, v květináči, nebo ve formě esenciálních olejů, vždy budou všechny jmenované rostliny na nevítaný hmyz pozitivně reagovat. Klíšťata látky z těchto rostlin přímo nenávidí. Je na čase osázet jimi celou zahradu. 

Za pomoci lisování některých z nich získáte účinné esenciální oleje. Postačí macerovat části rostlin či semen tak dlouho, dokud nezískáte dostatek účinné látky. Domácí esenciální oleje postačí poté silně difuzovat do prostoru, nebo nanést ředěné přímo na vaši pokožku. Ředit je můžete například kokosovým, či jojobovým olejem. Vždy je třeba se ujistit jakou přímou reakci na vaší kůži unesou. 

Domácí repelentní spreje

Zprvu smíchejte vodu s octem. Do lahvičky s postřikovačem nakapejte pár kapek domácího esenciálního oleje. Před aplikací vše důkladně promíchejte. Repelent nanášejte vždy ve větších vrstvách opakovaně. Je méně účinný než chemický, o to méně však dráždí vaši kůži a dýchací cesty. 

Repelent s esenciálními oleji

Ve zhruba stejném množství smíchejte destilovanou i vilínovou vodu. Bude vám od každého druhu stačit bohatě půl šálku. Přidejte dále i dvacet kapek aromatické levandule, máty, citronely nebo rozmarýnu. Nakonec smíchejte takto připravený repelent ještě s pár kapkami rostlinného kokosového oleje. Je zapotřebí, aby se všechny účinné látky do sebe důkladně promíchaly. Než začnete s použitím repelentu, vždy vyzkoušejte jeho reakci na vaší kůži. Kůže by neměla být zarudlá. Množství repelentu nanášejte vždy v časových intervalech opakovaně. Jedině tak se zbavíte klíšťat bez obav. 

Do jídelníčku i na trávu přidejte více česneku

Dejte na staré babské rady. Změna pachu vašeho potu může díky vyšší konzumaci česneku přimět klíště na útěk. Zkuste proto do jídelníčku zařadit i tento blahodárný prvek. Naopak čerstvě oloupané česnekové stroužky nechce macerovat alespoň 24 hodin ve vodě. Poté získáte česnekovou toaletní vodu, která se vám může hodit do prostoru zahrad, kde právě odpočíváte. Aby na vás klíšťata nemohla zaútočit, postříkejte travní plochu v místech, kde máte zahradní sezení. Odlákáte tím nejen klíšťata, ale navíc i otravné komáry. 

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/na-klistata-prirodni-cestou-vypestujte-si-rostliny-ktere-vas-spolehlive

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...