Přeskočit na hlavní obsah

Podpořte své zdraví sirupem z kopřiv

Výhodu mají ti, co bydlí blízko lesa. Pálivé kopřivy nejsou jen postrachem kvůli popálení kůže, nýbrž dodají tělu vitamíny, minerály i antioxidanty. Kopřivový sirup zastudena je toho jasným důkazem. Jeho přípravu zvládnete hravě, nejedná se o nic složitého. Zprvu postačí nasbírat proutěnou ošatku čerstvých kopřiv. Až vyrazíte do lesa, nezapomeňte s sebou také ochranné pracovní rukavice. Kopřivy poměrně dost žahají, jsou-li mladé, chutnají v přípravách pokrmů ze všeho nejlépe. Vyrazte na ně třeba hned. 



Každý doušek dodá sílu a energii

O tom, že kopřivy obsahují několikanásobně více železa než špenát není pro mnohé, co sbírají rádi bylinky či pěstují špenát na zahradě, ani pochyb. Kopřivy však umí nabídnout v pestrosti jídel ještě mnohem více. Kopřivy obsahují například celou paletu vitamínů skupiny B. Základem všech minerálních látek jsou také vápník, draslík, ale také křemík, jenž má za úkol zpevnění nehtových lůžek na rukou i nohou. Do popředí se dere také draslík, který pomáhá s činností zdravých srdečních chlopní nejvíce.  Kopřivový sirup zastudena je zkrátka zdravý elixír pro všechny věkové skupiny lidí. 

Jak takový sirup připravíte? A co na něj budete potřebovat? 

Mladé výhonky kopřiv dlouhé asi tak 20 cm budou na přípravu sirupu nejlepší. Budete jich potřebovat zhruba půl kilogramu. Ve stejném množství i třtinový cukr. Jednu velkou zavařovací sklenici, a nakonec i na plátky očištěný citrón. 

Kopřivy, které jste nasbírali za suchého počasí po zaschnutí rosy hned po ránu se vyplatí uchovat vždy co nejčerstvější. Kopřivy sesbírané v čistém prostředí přírody umyjte nejlépe pod tekoucí vodou. Ujistěte se, že na nich nejsou mšice, nebo psí výkaly. Po důkladném očištění je nasekejte na drobné kousky. Do prázdné sklenice položte vrstvu těchto čerstvě nasbíraných kopřiv. Ve stejném množství přisypte cukr. Takto naplněnou sklenici zaplňte až do dvou třetin. Nakonec přidejte čtvrtinu pokrájeného citrónu. Tenké plátky citrónu se snadno vsáknou do kopřivových lasagní. Jakmile nasají kopřivy šťávu z citrónu, je čas na stálé otáčení sklenice dnem vzhůru. Dokud se se z vrstev kopřiv, cukru a citronu nezačne uvolňovat zelená šťáva, není sirup dostatečně připravený ke konzumaci. 

Sirup lze připravit i z medu

Nechce se vám na přípravu sirupu přisypávat cukr? Použijte raději med. Na půl kilogramu kopřiv budete potřebovat 400 gramů medu. Postup je stejný jako u předešlého sirupu. 

Zhruba po týdnu sirup přefiltrujte

Filtrovat odležený sirup můžete nejlépe pomocí gázy, nebo velmi jemného sítka. Dospělým se doporučuje jedna až dvě lžíce denně. Dětem postačí jedna kávová lžička. Pokud se vám nebude chtít sirup stále odměřovat, jednoduše ho přelijte do kostek na led. Větší kostky budou pro dospělé, menší pro děti. Kopřivový drink osvěží i během parních letních dní. Navíc uděláte něco pro své zdraví. Pokud budete chtít své tělo více detoxikovat, neváhejte přidat na množství spotřebovaného sirupu. Sirup užívejte nejlépe po dobu pěti dní třikrát denně po jedné lžičce. 

Sirup, který se vám už do ledových kostek nevejde, uchovejte nejlépe v lednici a to po dobu 6 až 8 měsíců. Sirup můžete užívat i do teplých nápojů jako je třeba čaj. Kopřivový sirup pomůže i na zahřátí organismu. Posilte svoji imunitu, sbírejte mladé kopřivy. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/jarni-vzpruha-koprivovy-sirup-nabity-vitaminy-a-mineraly/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...