Přeskočit na hlavní obsah

Udržitelná domácnost není žádná věda. I tyhle maličkosti pomohou

Cílem udržitelné domácnosti je nejen hygiena, ale i snížení negativních dopadů na přírodu. Díky pár drobným změnám pomůžete nejen přírodě, ale i sobě. Kudy konkrétně vede tedy cesta k udržitelné domácnosti?



Pozor na odpady

Nahrazením jednorázových produktů snížíte množství odpadu a ulevíte pravděpodobně i rodinnému rozpočtu. I malý krůček k zodpovědnějšímu nakupování má pro planetu obrovský smysl. Nadměrné zásoby a posléze i obaly tvoří podstatnou část odpadu, kterého je třeba postupně se zbavit. Jaké kroky pro lepší změnu můžete udělat vy?

Proměňte odpad v přírodní hnojivo

Kompostováním výrazně snížíte produkci skleníkových plynů. Kompost vyrobený doma neskončí na skládkách, ale pravděpodobně v půdě vašich květin na balkóně. Zbytky ovoce a zeleniny vhazujte nejlépe do kompostéru. Organický odpad z kuchyně může dobře posloužit i jako přírodní hnojivo na květiny. Vhazujte tam ale jen to, co květiny skutečně využijí. Kávová sedlina, čajové sáčky, skořápky od vajec, nebo sláma, listí či kousky ovocných větví mohou být přirozeným zdrojem úrodné půdy.

Kompostování je v současné době velmi populární, využívá ho velké procento domácností. Organický odpad můžete na cenný humus přeměnit rychlostí blesku. Postačí denně vyhodit slupky z ovoce či zeleniny na správné místo. Patří tam i pecky či skořápky ořechů. Kompostér se postará o rozklad organického odpadu na cenné látky. 

Umírněte spotřebu vody a elektřiny 

Vyměňte nemoderní žárovky za led osvětlení. Určitě se vám vyplatí nejen ekologicky, ale i ekonomicky. Svítit budou stejně, ale o mnoho déle. Ušetřete peníze zbytečným vyhazováním za žárovky, které stejně rychle praskají. Navíc je při vyšroubování můžete i snadno promáčknout. Spotřeba skleněných žárovek se na skládkách jen množí. Na vodě se stejně jako při svícení dají ušetřit tisíce. Moderní instalací perlítek můžete ušetřit až litry nespotřebované vody. Každým ekologickým krokem se přibližujete k šetření naší planety. A to má obrovský význam pro budoucnost.

Na komerční čistící prostředky zapomeňte

Místo chemických prostředků, používejte raději přírodní produkty, které se o naši planetu postarají mnohem lépe. Jedlá soda, citronová šťáva, sůl, nebo vinný ocet dokáží prvky chemických plodin nahradit zcela bravurně. Nedráždí oči, ústa, dýchací cesty, ani nevyhodí do luftu vaše rodinné úspory. Navíc se ocet skvěle hodí na mastnotu i vodní kámen. Jedlá soda vás zase osvobodí od různých pachů v lednici.  

Osobní hygiena

Přispět ke snížení odpadu můžete i pomocí množství vyhozených menstruačních vložek. K jednorázovým hygienickým pomůckám přispívají i menstruační kalhotky. Jsou spolehlivé, a navíc i velmi šetřivé. Díky savým nepropustným vrstvám udrží krev na místě. Údržba hygienických menstruačních kalhotek je velice snadná. Kalhotky postačí propláchnout ve studené vodě a poté se dají prát v pračce na běžný program. Každá žena vyprodukuje za život kolem 150 kg odpadu v podobě použitých vložek či tampónů. A to není zrovna málo. Přesně takové množství odpadu by se vám vešlo do 30 igelitových tašek. Znásobíte-li odpad počtem žen v jedné domácnosti, dostanete se pravděpodobně na gigantickou sumu odpadu. Řešením, jak tento problém zredukovat je používat menstruační kalhotky. Ty můžete na rozdíl od vložek používat donekonečna. 

Omezte používání plastů

Dejte přednost sklu, kovu, nebo papírovým obalům. Jednorázové houbičky i hadříky nahraďte nejlépe udržitelnými produkty. Silikonové houbičky vám vydrží klidně i roky. Kdežto spotřeba běžných houbiček na nádobí na jedno použití se na skládkách odpadu jen hemží. Dětské svačiny, které je denně potřeba balit do igelitových ubrousků, nahraďte nejlépe voskovými. Ty můžete na rozdíl od jednorázových sáčků používat opakovaně. Voskované ubrousky navíc zvyšují i čerstvost potravin. Pokud je budeme používat denně, výrazně tím snížíme stopu běžně používaného matriálu. Kolik igelitových sáčků ze svačiny použijete opakovaně? Tak schválně...

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-zacit-s-udrzitelnou-domacnosti/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...