Přeskočit na hlavní obsah

Zbavte se plevele bez agresivní chemie

S plevelem jako by se na jaře roztrhnul pytel. Roste všude kam jen dohlédnete. Pokud nevíte kudy kam, vezměte na plevel všudypřítomné domácí přírodní ingredience. Ocet i sůl má jistě doma každý. Jde o nejrychlejší způsob, jak se plevele nadobro zbavit. Utlučte plevel novinami přímo na místě anebo vezměte konev s horkou vodou. Přerušíte tím kořenový systém rychleji, než byste řekli švec.



Likvidátor plevele

Na přípravě roztoku, který hubí plevel není až tak nic složitého. V jednom litru teplé vody rozpusťte zhruba půl skleničky soli. Zrnka soli míchejte tak dlouho, dokud se úplně nerozpustí. Přidejte postupně čtvrt litru octa, a nakonec ještě dvě plné lžíce jaru. To proto, aby roztok na listech rostlin lépe držel. Roztok nanášejte v době, kdy budete mít slunce přímo nad hlavou. Parní letní poledne bude na hubení plevele nejideálnější. Zprvu zvadne, uschne a je po něm. 

Kartonové krabice

Dost možná vám zbyly doma po stěhování kartonové krabice. Neváhejte je rovnoměrně překrýt přes vaše záhony. Nakonec je ještě postříkejte vodou tak, aby byly dostatečně vlhké. Přitlačte je jemně k povrchu vaší půdy. Zatížit je můžete kameny, nebo třeba jehličím. Účelem je, že plevel bez přístupu slunečních paprsků neporoste. Díky obsahu celulózy, kterou kartonové krabice obsahují přilákají i mimo jiné užitečné žížaly pro podzemní život. Nakypřená, a navíc i dobře zavlažená půda bude dobrým startem pro pěstování úrody. 

Pozor na barvy a potisk

Kartonové krabice sbírejte nejlépe jen ty, které nemají žádné nápisy. Barvy z potisku, které se vsáknou do země by mohly otrávit vaši úrodu. Odstraňte před samotnou aplikací nejlépe všechny nálepky i samolepící pásky. 

Když nevíte kudy kam

Pokud se vám zdají tyto metody příliš zdlouhavé, vysaďte na vaši zahradu široké dýně. Jejich obří rozměry listů budou dobře chránit půdu před růstem plevele. Tam, kde je stín, plevel zkrátka nevyroste. Staré babské osvědčené rady praví moudra. Co nespálíš, to poroste. Na plevel tak aplikujte klidně i silnou vodku. Smíchejte tři lžíce vodky se dvěma šálky vody. Plevel jimi postříkejte. Alkohol zapříčiní jejich rychlé uschnutí. Jen dejte pozor na rostliny, které likvidovat nechcete. Alkohol by mohl zlikvidovat všechny dlouhé kořeny rostlin.

Zdroje informací: https://adbz.cz/zahrada/plevel-jednoduse-odstranite-diky-levnym-prostredkum/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...