Přeskočit na hlavní obsah

Lalokonosec: méně známá zhouba našich zahrad

 Lalokonosec, tedy černohnědý brouk s dlouhým nosem, budí v zahradách respekt. Miluje ibišky, azalky a nepohrdne ani žádnými listnatými dřevinami. Jedná se o nevídaného škůdce, jenž umí spasit veškerou úrodu. Dejte si na něj pozor, zničí vše, na co přijde. Ožívá hlavně v noci. 



Lalokonosec a jak jej poznat

Okousané listy do půlkruhu jsou typickým znakem toho, že u vás na návštěvě lalokonosec již byl. Vyzbrojte se proti němu včas, než bude úplně pozdě. Dokáže bez milosti zkosit během krátké doby celou úrodu. Je to neřád, jak se patří. 

Vyžeňte ho ze štěrbin i úzce nepřístupných míst

Drží se převážně tam, kde rostou okrasné rostliny. Máte-li zahradu plnou rododendronů, šeříků, lilií, brslenů apod. je lepší ochránit tyto rostliny včas. Lalokonosec rýhovaný je postrachem všech zahradníků v širém okolí. Mávnutím proutku dokáže lalokonosec proměnit zahradu v opravdové peklo. Nezastaví se téměř před ničím. Vroubkovaný brouk se zahnutými tykadly má nejraději v oblibě rostliny s pevnými listy. Vykousaná místa jsou toho jasným důkazem. Ještě horší bývají larvy, ty požírají celé kořeny. Přerušit dokáží během mžiku i celý kořenový systém. 

Ruční sběr nestačí

Jak se proti lalokonoscům bránit? Postavte jim do cesty parazitické hlístice. V noci můžete jejich odchyt provést ručně. Jedině parazitické hlístice dokáží zničit larvy ještě v půdě. Nedovolte larvám lalokonosců přeměnit se v dospělého jedince. Jakmile bude mít půda více než deset stupňů Celsia, máte slušnou šanci je vyhubit. Půda by měla být před nasazením hlístic dostatečně vlhká. Je zapotřebí dostat se hlavně až ke kořenům rostlin. Zhruba do půl litru vody vsypte sáček s hlísticemi. Za stálého míchání v konvi je přiveďte k akci. Před samotnou aplikací odstraňte ještě folii i mulč. Uvolněte hlísticím přímou cestu ke kořenům. Pomohou i na smutnice či nevítané třásněnky. 

Kdy vysadit hlístice

Začněte první výsadbou nejlépe během května a června. Druhou dávku hlístic aplikujte nejdříve až v září do poloviny října. K zastrašení těchto škůdců můžete přidat i chemicky ošetřené granule. Jejich účinek však nebývá stoprocentní. Hlístice rodu Heterorbabditis nasazujte u okrasných rostlin raději preventivně. Jedině tak můžete krásné rostliny v zahradě bez obav ochránit. Škůdci po parazitaci umírají zpravidla za 24 až 48 hodin. Prvotní znakem, že není s rostlinami něco v pořádku je náhlé žloutnutí litů. I to může být jakýmsi vodítkem k tomu, že jsou napadeny lalokonosci.

Jak lalokonosce poznat

Tělo těchto škůdců je černé, někde i tmavě hnědé. Poseto je vroubkovaným vzorem s výrazně dlouhými tykadly a bílými skvrnami na zádech. Larvy jsou zpravidla bílé a mají i hnědo-oranžovou hlavu. Jakmile začnou parazitovat, rostliny začnou zpravidla rychle chřadnou. To, že s nimi není něco v pořádku, poznáte docela snadno. Vyrazte proto na ně v době, kdy začíná jejich rejdění. Probouzí se hlavně večer po západu slunce. Provrtat dokáží do listů i slušně velké díry. Cyklus vajíček je třeba zastavit. Ze všeho nejdůležitější je zničit jejich larvy. Jedině tak můžete marný, zdlouhavý boj s lalokonožci ukončit.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294499-vite-jak-ze-zahrady-vyhnat-lalokonosce

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...