Přeskočit na hlavní obsah

Letní deště poctivé zalévání často nenahradí. Jak to poznat?

I když venku prší jen se leje, je rostliny potřeba zalévat i tak. Odložit zalévání na pozdější dobu není možné ani v době, kdy je po dešti. Nasákavost půdy vodou musí být dostatečné, jinak se rostlinám dařit nikdy nebude. Pár kapek z deště to jen těžko spasí. Nakonec i vy potřebujete k životu vodu. Při dešti mohou některé kapky minout důležité květy. Nezachrání je často ani celodenní mrholení. Vodu je potřeba dostat až ke kořenům vysázených rostlin, ale i tam kde koruny stromů překrývají kmen.



Zaryjte rýč deset cm pod povrch

Jak zjistit, zda-li je půda dostatečně zavlažená? Mnohé bádání, nebo rady od kolemjdoucích jsou mnohdy k ničemu. Zavrtejte rýč kousek pod zem a hned zjistíte, jak na tom doopravdy jste. Půda nesmí být nikdy suchá, zároveň by však neměla plavat po vodě. Přemokření kořenů vede často k záhubě rostlin. Příliš velké vlhko je pak zdrojem vzniku plísní, které na své zahradě určitě mít nechcete. 

Rostliny mají různé nároky

Okurky, papriky i rajčata vám za větší příjem zálivky budou jen vděčné. Dopřejte jim proto odstátou dešťovou vodu přímo z vaší konve. Nezapomeňte při zalévání ani na hortenzie, či rododendrony. Jakmile je dostatečně nezalijete, můžete se s jejich květy patrně rozloučit. Potřebují totiž hodně vody. 

Listy nesmí zežloutnout

Vadnoucí listy i patrná změna barvy listů u rostlin naznačuje často, že je něco v nepořádku. Často jde o velké ztráty vody, které rostliny potřebují k běžnému životu. Listy náhle začnou žloutnout a opadat. V takový okamžik je na zálivku většinou už pozdě. Zálivka by se rostlinám měla dodávat pravidelně. 

Záležet bude i na typu půdy

Každá půda propustí vodu do země jinak. Budete-li zalévat květiny s písčitou půdou, vsákne se vám voda do půdy hned. U jílovitých půd bude prostupnost vody vždy o něco delší. Zálivku však nebudou rostliny potřebovat tak často, protože díky husté půdě umí vodu bez problémů zadržet. Jílovité půdy jsou toho času náchylné hlavně na přemokření, hůře vysychají. Kořeny některých rostlin díky tomu i zahnívají. Často vznikne plíseň, která se rychle přemění v houbovité choroby. Jílovitá půda je proto jasným důkazem toho, že je třeba vodu měřit podle toho o jaký typ půdy se jedná. 

Přes poledne nechte květiny vegetovat

Se zálivkou začínejte vždy brzy ráno, nebo pozdě večer. Aby se voda do půdy lépe vsákla, je zapotřebí ji více okopávat a kypřit. Udusaná půda vám vodu jen tak nevsákne. Na zálivku je nejlepší používat dešťovou odstátou vodu. U trávníků nechte vodu vsáknout do hloubky. Je potřeba, aby se voda mohla dostat až ke kořenům. Zálivkou u záhonů, nebo trávníků příliš nešetřete, zálivka může být i vydatná. Tam, kde je naopak větší sucho je zapotřebí vlhko udržet. Na udržení vlhké půdy můžete použít i přírodní mulč. Každá rostlina má jiné nároky, každý dobrý zahrádkář ale vždy ví, jak na to. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zalivka-zahrada-dest-prehanky-zalevani-v-desti-duvod/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...