Přeskočit na hlavní obsah

Lze se předávkovat jahodami? Tak zlé to sice není, ale přece jen mají i některé negativní vlastnosti

Jahody patří neodmyslitelně k sladko kyselým chutím, jenž zná mnoho z vás z útlého dětství v různých podobách. Jahody se šlehačkou, jahodová bublanina, nebo čerstvý jahodový džem. Tak zná jahody většina z vás. Víte ale, kolik jich můžete svým dětem denně nabídnout? I když patří jahody mezi superpotraviny, nějaké ty chyby přece jen mají. Potvrdit to mohou nejen alergici, ale třeba i ti, co to s jahodami ve svém životě už kolikrát přehnali. 



Zdravé jahody

Jahody jsou plné vitamínů, krásně uzrálé je můžete sbírat i na plantážích do vašich košíčků. I když se zdají být jahody na první pohled zdravé, nutno podotknout, že i ty omyté obsahují látky, které tělu příliš neprospívají. Jedná se především o pesticidy, které na povrchu jahod vždy najdeme. Dospělým nic v malé míře způsobit nemusí, horší je to u dětí nebo alergiků. Mohou vyvolat kožní vyrážku zvanou kopřivka. Ta neutišitelně svědí a člověk má pocit, že lechtání na kůži jen horko těžko někdy skončí. Příjem velkého množství jahod může být i procházka peklem. Tlumící léky na kopřivku sice pomohou, ale nepočítejte se zklidněním pokožky do pár hodin. 

Na talířku, který dáváte dětem by se mělo objevit maximálně 6-8 jahod denně. Nepřekročit denní dávku znamená, že by dítě nemělo sníst více než 150 gramů jahod denně. Konzumovat mohou děti jahody čerstvé, nebo v podobě i tzv. smoothie. Výhodou je, že kromě dětí je mohou bez problémů i diabetici. Mohou si jich dát plnou dlaň i bez větších výčitek svědomí. Pomáhají regulovat nejen hladinu cukru v krvi, ale i krevní tlak. 

Skladujte je v chladu, ne v lednici

Vitamínu C mají více než třeba pomeranče či citróny. Skladovat byste je ale neměli přímo v lednici. Prostředí, kde je větší chlad jim příliš neprospívá. Jahody tak brzy ztrácí svoji přirozenou chuť. Uložte je nejlépe na místo, kde máte nejchladněji. Před hmyzem je chraňte nejlépe čistou utěrkou. S jejich spotřebou příliš dlouho neotálejte, jahody se rychle kazí. Myjte je vždy až těsně před konzumací. Stopku i listy odstraňte až poté. Jahody příliš nemačkejte, mohly by se na místě, kde je málo místa začít macerovat. Došlo by tak díky tomu k rychlým otlakům a následně by mohla začít vznikat i nevítaná plíseň. Měkké plody je lépe sníst hned. 

Jahody ano, ale jen ty omyté

Kromě kopřivky na vás číhá ještě další nebezpečí. Neumyté jahody, které rostou často venku u silnice jsou plné prachu, ale i výkalů od hmyzu. Bakterie a mikroorganismy na jahodách často řádí ve velkém. Nákaza do těla se může dostat i tímto způsobem. Zmnožení mikroorganismů může v těle vyvolat žaludeční obtíže, v pokročilejším stádiu i infekci. Na neomytých jahodách se tito parazity drží nejvíce. Přicházejí nejčastěji do kontaktu s nemytými rukami i kolem poletujícím hmyzem. Dejte proto dobrý pozor na důkladnou očistu jahod. Určitě se to vyplatí dodržovat. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/jahody-jidlo-kazdy-den-skladovani-chut-vitaminy/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...