Přeskočit na hlavní obsah

Mavuň červená kvete od jara do podzimu

Byla by věčná škoda minout na zahradě v řadě Mavuň červenou. Kvete barevně od jara do podzimu, parádu vám jistě dlouho udělá. Za bohatými keři plnými barevných kvítků se jisto jistě každý rád otočí. Tato trvalka není až tak známá, radost udělá snad téměř ve všech odstínech i barvách. Kdo by ji nemiloval, obzvlášť v létě, kdy chcete mít zahrádku pěkně veselou. Neváhejte a zasaďte si ji také. 



Kvete až šest měsíců

Pro výsadbu Mavuně červené nebudete potřebovat sucho ani slunce. Místo, kde se ji bude dobře dařit by mělo být spíše vlhké, jen částečně v polostínu. Počítat je tak trochu třeba i s místem, na výšku dosahuje až téměř jednoho metru. Trsy nádherně zbarvených květů nejen krásně voní, ale jsou bohatou pastvou i pro tolik potřebný hmyz. Opylovači mají tento keř velmi v oblibě. Pozvěte tyto ochránce přírody k sobě domů. 

Chce to dobře propustnou půdu

Mavuň červená je ze Středomoří zvyklá i na podmínky sucha, nemusíte se proto bát, že by vám hned uschla. Kvítky rostou stále dokola, jakmile první lata květů odpadne, vytvoří se v následující řadě hned další květy. Keř je díky tomu stále plný krásných barevných kvítků. Čím více světla ke keři prostoupí, tím více květů bude Mavuň mít.

Zpočátku udržujte půdu dobře zavlaženou, jakmile se kořeny rostliny správně a hluboko uchytí, máte vyhráno. Pokud ji budete sázet v blízkosti dalších rostlin, dbejte na to, aby byly stejné, tedy suchozemské. Zvonek okrouhlistý, ani máčka přímořská Mavuni červené vadit nebude. S výsadbou můžete začít už klidně na podzim. Mavuň červená je totiž mrazuvzdorná. Chlubit se může i schopností samo-výsevu. Jakmile budete toužit po dalších trsech keřů, nebude to pro další pěstění až takový problém. Kdo nemá příliš mnoho času na péči, pro toho bude Mavuň červená jako stvořená. 

Výhody pěstování

Mavuň netrpí žádnými chorobami, je téměř bezúdržbová. Slimáci či brouci se jí spíše vyhnou velkým obloukem. Trsy růžových, bílých, či karmínových květů vám budou na zahradě dělat prozatím hodně parády. Jen dejte pozor na příliš humózní půdu. Jakmile neprostoupí živiny půdou až ke kořenům, keře mohou přestat růst. A to by byla opravdu velká škoda, protože motýli tyhle keře přímo zbožňují. Vydrží růst až do prvních mrazíků. 

Více draslítů

S hnojením těchto keřů nakládejte vždy opatrně, marvuň červenou postačí hnojit jednou za měsíc a to nejlépe hnojivem bohatým na draslík. Hnojit můžete i vydatným kompostem. Čím méně budete tyto rostliny hnojit, tím lépe. Příliš hnojiva může vést i k opačnému problému jako jsou nemoci, či napadení nejrůznějšími chorobami hub i škůdců. 

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/trvalka-na-slunce-30000818.html

https://www.dumazahrada.cz/zahrada/mavun-cervena-nejdele-kvetouci-trvalka-do-sucha-na-slunce/

 Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...