Přeskočit na hlavní obsah

Ochraňte své třešně před špačky. Jak na to?

Před špačky nejsou ovocné plody nikdy v bezpečí. Klování zralých plodů je pro ně nejen zábavné, ale i osvěžující. Pokud chcete, aby vám na stromě ještě nějaké ty plody ovoce zbyly, odežeňte špačky pryč. Jejich nálety vám tak mohou zničit veškerou úrodu. 



Vezměte na ně alobal nebo obyčejnou folii

Opeřence lákají červené plody i z úctyhodné dálky. Vůně i šťavnatost plodů se jim mnohdy podbízí na místech, kde nejsou nikým rušeni. Třešně, višně, borůvky, vinná réva, rybíz, nebo i aronie jsou jejich denní obživou. Je čas proti nim zakročit. Jak?

Alobal nastříhejte na proužky

Pokud máte doma kousek alobalu, učiňte z něj plašičku. Na silnější provázek uvažte několik dlouhých nastřižených proužků alobalu. Ty pevně přivažte k provazu tak, aby mohly volně vlát a šustit. Jakmile se dají proužky na laně do pohybu, budou skvělým terčem postrachu pro okřídlené ptáky. Provaz s alobalem v době sklizně nechte volně prověšené na stromě. O špačky se nebojte. Za vděk vezmou místo třešní blízký hmyz, housenky, brouky, larvy, měkkýše, i jiné.  

Vyrobte makety dravců či savců

Špačci se větších ptáků bojí, stejně tak si nic nezačnou ani se savci, kteří by jim vešli přímo do cesty. To raději uletí. Z pevného kartonu postačí vystřihnout obrys zvířete či většího dravce. Pokud k nim přidáte zvuk z magnetofonové pásky (dnes tedy spíše z telefonu nebo digitálního přehrávače), dost možná špačky zbrkle vylekáte. Vyplašte je, ale nezabíjejte je. I oni mají v přírodě svoji důležitou úlohu. Jsou především statečnými bojovníky proti škůdcům. Kromě ovoce i škůdců umí klovnout i otravného slimáka. 

Zavěste na strom plechovky nebo staré CD

Už si nevíte s drzými špačky rady? Neváhejte jim do cesty postavit plechovky, barevné stuhy, větrníky či stará CD. Dost možná je najdete na vaší půdě, nebo i ve vašem sklepě. Zavěste je nejlépe na strom. Plechovky, které se o sebe budou třít za poryvu větru vydají i tak dost zvuku. Špačci se cinkání, či tlukotu zpravidla bojí, s trháním třešní si to většinou rychle rozmyslí. CD navíc za pomoci slunce hází odlesky, které často vyplaší i jiné ptáky. 

Strašáci či ochranná síť

Na různé strašáky si ptáci brzy zvyknou. I když se je snažíte přemístit, za nějaký čas na to stejně přijdou. Daleko lepší je obalit menší stromy či keře průsvitnou záclonou. Hustá oka na zácloně chrání stromy před napadením. Jemná moskytiéra dokáže zachránit i celou úrodu. I když se ptáci na strom budou dobývat, na zralé plody stromů se jen tak nedostanou.

Ohlodané třešně od ptáků, které v době zrání nikdo nechrání, nejsou často k použití ani na výrobu marmelády. Chránit plody před špačky se určitě vyplatí. Sítě můžete zpravidla natáhnout nad sadem či celou vinicí. Obalit jimi můžete jednotlivě i keře, nebo malé stromy. Pozvěte špačky raději na slimáky. Špačci patří k jedněm z mnoha ptáků, kteří milují sliz ze slimáka. Nájezd jednoho špačka mnohdy slyšet není, přiletí-li ale v hejnech, můžete mít po úrodě klidně i během pár dní.

Zkuste jim nastražit plašičku

Zvuk z ultrazvukového pásma slyší často jen ptáci. Lidé jimi rušeni nikdy nebudou. Nepříjemný může být zvuk i pro místní slepice, nebo i domácí mazlíčky. Hluboké tóny zvuku pomohou v okamžiku, kdy hejno sesedá v blízkosti vašeho stromu. Za pomoci silného klaksonu odletí často i ti, co křídla ani nemají. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/ochrana-tresne-pred-spacky-rady-tipy-snadne-zadarmo/

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...