Přeskočit na hlavní obsah

Dehydratace hrozí v létě i domácím mazlíčkům. Kolik by toho měli vypít?

Pitný režim u domácích mazlíčků je stejně důležitý jako ten váš. Dostat do nich tekutiny nebývá občas jednoduchý úkol ani pro majitele domácích zvířat. Psi i kočky často ohrnují nos nad plnou miskou vody. Horké letní dny přináší často velké ztráty tekutin a přehřátí. Kolik tekutin by vaši mazlíčci měli denně vypít?



Objem tekutin

Objem tekutin se měří vždy podle dané váhy. Pes by měl denně vypít 50 až 70 ml vody na jeden kilogram, u koček je příjem o něco nižší, tedy 40 až 60 ml. U hlodavců se množství tekutin může různě měnit. Morče vypije 100 až 150 ml vody na jeden kilogram váhy, křeček vypije pouze 10 až 20 ml. Během parních dní se mohou nároky na pitný režim u některých zvířat i zvyšovat. Zvíře se na rozdíl od člověka nepotí, chladí se pomocí tlapek i zrychleným dýcháním. Tento přirozený proces může zvíře opakovat i několikrát během dne. Udýchaným mazlíčkům nabízejte množství tekutin vždy o něco více. I psům hrozí úpal, chraňte je vysokými teplotami. 

Jak poznat dehydrataci?

Suchý čenich, dásně, i ústní patro patří mezi první příznaky dehydratace. U koček i psů může být snížený i výdej v moči. Při ztrátách tekutin se často vytrácí i elasticita, to znamená, že se kůže za zátylkem nevrací již zpět.  U domácích mazlíčků lze pozorovat i tzv letargii. Pokud je spavost nadměrná, může to být jeden z důvodů, kdy je zvíře bez příjmu tekutin. Jak ho nejlépe motivovat?

Zdá se vám, že miska s vodou, která leží stále na stejném místě se ani trochu nepohnula?  Zvíře ji často obejde velkým obloukem. Zkuste ho motivovat raději fontánkou. Misky s vodou položte i na jiná místa, než byl váš mazlíček zvyklý. Třeba půjde zrovna kolem váš pes a ze zvědavosti se z misky napije. 

Tekutiny můžete doplňovat i ve formě pamlsků

Vyrobte domácím mazlíčkům zmrzlinu. Připravit ji můžete z neslazeného bílého jogurtu, nebo ze šťávy od tuňáka apod. Nesolený nálev z konzervy může pro jednou příjemně osvěžit. Možností, jak dostat do zvířete tekutiny je daleko více. Přilákat ho můžete i na malý bazén v němž budete časem všichni dovádět.

Pozor na vodu

Při podávání běžné vody dbejte na čistotu i teplotu vody. Vodu zkalenou od hmyzu raději vylijte pryč. Misky s vodou postavte nejlépe do stínu a pravidelně je měňte za čisté. Vyhněte se přímému slunečnímu záření. Některá zvířata preferují čerstvou tekoucí vodu, naučte je pít i z kohoutku.

U misek vyberte správný materiál. V plastu se voda rychle kazí. Kov vodu rychle ochlazuje. Vypozorujte, čemu dává přednost váš domácí mazlíček a podle toho vyberte způsob podání. Nenechte zvíře zbytečně dlouho dehydratované. Rozestavte misky s vodou na více místech. Zvýšíte tím šanci, že se zvíře častěji napije. 

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/pitny-rezim-mazlicku-v-lete-prehrati-rady-tipy/

Náhledové foto: Pixabay                                 

Autor: Lenka Straková

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zmrzlí muži: kdo jsou a proč jsou důležití pro zahrádkáře?

Pankrác, Servác, Bonifác. Jistě jste už někdy tato jména slyšeli. Jedná se o nejzmrzlejší muže na světě. A že s nimi nebývá příliš velká legrace ani na zahradě, by vám nejspíš mohly vyprávět i vaše babičky. Dejte proto dobrý pozor na kritická data, které mohou vašim květinám přinést i smrt. Ledoví muži mohou jít během květnových dní s teplotami i prudce dolů. Ranní mrazíky vás tak mohou připravit o veškerou úrodu.  Chraňte choulostivé plody Méně odolné rostliny je třeba chránit nejen před větrem, ale i nízkými teplotami, které přicházejí nejčastěji v období tří zmrzlých mužů. Sadaři o nich ví své, meruňky a další ovocné stromy proto dostatečně zajistěte, ukryjte je před zimou včas. I když se může zdát období zmrzlých mužů krátké, i tak hrozí riziko namrzlých větví a počínajících plodů. I tak se mnohdy nezadaří plody uchránit.  Deštivá Žofie Výrazné ochlazení, deštivé dny i nezvyklý mráz má na svědomí kromě tří mužů i deštivá Žofie, která umí s počasím na datum 15. kvě...

Plastové vidličky na záhonech? Mohou být překvapivě účinné

Také už vás nebaví vyhlížet z okna a odhánět lesní zvěř pokaždé, jakmile se ocitnou v blízkosti u vašich zeleninových záhonů? Vyzbrojte se proti nim hroty z vašich vidliček. Jsou účinnější než chemické postřiky a dost možná vás vyjdou i levněji. Přijít o vše, co jste doposud vypěstovali by byla opravdu velká škoda. Nastražte jim do cesty pasti dříve, než bude docela pozdě. Na každého škůdce existuje ochrana Pokud se vám zdá, že z úrodného pole mizí čím dál více cibulovin, je na čase se začít bránit. Zvěř umí být rychlá a mnohdy i velmi nenápadná. Často zvěř nezastaví ani pevný bytelný plot. Kořist je pro ně natolik lákavá, že ji dokáže zvěř zdárně zdolat i na několika pozemcích najednou. A nemusí se jednat jen o zvědavou srnku, nebo místního jelena.   Tu a tam se občerství i mlsný zajíc, nebo veverka. Plastové vidličky, které vám pravděpodobně zbyly z after party, zapíchněte bez ohledu na zvěř tam, kde je to potřeba. Dejte zvěři jasný signál , kam až do revíru...

Aby se vašemu fíkusu dobře dařilo: tipy na pěstování

Pokud chcete udržet fíkus v dobré kondici, pak byste měli vědět, že vlhkost u něj hraje prim. Není nic důležitějšího než vysledovat správnou teplotu a vlhkost. Aby vám listy neopadávaly, je tak zapotřebí fíkusům věnovat alespoň trochu pozornosti. Vaše babičky o tom kdysi věděly své. Jak správně o fíkusy pečovat? Vlhčete fíkusy i během zimy Fíkusy potřebují stálou vlhkost i stabilní teplotu. Bez podání pomocné ruky se s fíkusy můžete rovnou rozloučit. Buďte proto ke stavu vašich květin vždy pozorní. Radost vám potom udělají hlavně ve chvíli, kdy se řádně zazelení.  Nedovolte fíkusům být ve stresu I obyčejná zálivka hraje důležitou roli v tom, zdali listy fíkusů začnou opadávat či nikoliv. Dbejte vždy na správné množství vody. Zalévejte je nejlépe vodou dešťovou vždy v přiměřeném množství. Jakmile kořeny zasytíte vodou více než je zdrávo, můžete počítat spíše s úhynem či hnilobou kořenového systému. Listy začnou zprvu blednou a poté i žloutnout a opadávat. I fíkusy ...